Brněnské Národní divadlo propustí kvůli úsporám 51 lidí

Brno, 1. října 2011 (MEDIAFAX) - Brněnské Národní divadlo propustí k poslednímu dni letošního roku 51 ze svých 610 zaměstnanců. O místa přijdou především kostymérky, dekoratéři, technici a lidé z dělnických profesí, řekla v sobotu mluvčí divadla Šárka Motalová.

Nezamestnanost-02

Propuštění zaměstnanců divadla souvisí s úspornou kúrou, kterou naordinoval od nového roku svým příspěvkovým organizacím brněnský magistrát.

"Dostali jsme za úkol ušetřit dvacet procent rozpočtu, to znamená skoro dvaačtyřicet milionů korun," řekla Motalová. Dodala, že propuštěním 51 lidí ušetří divadlo ročně 12 milionů korun. Další úspory musí management hledat jinde. Kde, to však zatím není podle Motalové zcela jasné.

Šetřit musí i Městské divadlo Brno. "Akceptujeme situaci a hledáme nejvhodnější řešení. Zatím se k tomu ale nechceme vyjadřovat," řekl ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša.

Brněnský magistrát nařídil svým příspěvkovým organizacím šetřit, protože připravovaný městský rozpočet má být příští rok chudší asi o desetinu, což v penězích znamená přibližně 1,5 miliardy korun. Do tohoto úbytku ale úředníci zatím nepočítají dalších 900 milionů korun, o které Brno přijde, pokud vláda prosadí novelu rozpočtového určení daní, která od nového roku přerozdělí sdílené daně ve prospěch menších obcí. Praha, Brno, Ostrava a Plzeň tak dostanou do městských pokladen ještě méně peněz, než nyní plánují.

Jiří Nováček

Související články: