Třídenní jazzový workshop beART začíná již v úterý, známe detailní program!

Brno, 22. srpna 2011 - BeARTcom je unikátní evropský vzdělávací workshop pro hudebníky se zaměřením na jazz a současnou hudbu. Je jedinečným místem pro setkávání mladých muzikantů z Rakouska, České republiky i Slovenska. beARTcom přináší do Brna 3 večery plné hudby napříč jazzovým spektrem. Cílem mezinárodního workshopu je podpořit pokrok a rozvoj jednotlivých hráčů pod vedením zkušených a světově uznávaných jazzmanů.

 

saxik

Studentům se tak nabízí jedinečná možnost získat nové zkušenosti, setkat se s lidmi a konfrontovat tak svoje schopnosti, dovednosti a názory s ostatními a prakticky si vyzkoušet nové techniky. To vše s mezinárodním přesahem. Akce se může zúčastnit i široká veřejnost, které v této souvislosti nabízíme večerní koncerty, performance a jamy.

Workshop slouží jako impulz pro další a rozmanitější česko-rakouskou spolupráci v oblasti jazzové a současné hudby. Seminář vytváří jedinečnou možnost pro oživení kulturního života a navazování kooperačních vztahů na odborné, ale i osobní úrovni.

Vznik projektu:
Počátkem roku 2011 oslovil univerzitní profesor a mentor celého projektu, rakouský saxofonista Harry Sokal Brněnské kulturní centrum s myšlenkou spolupráce, která by umožňovala mladým jazzovým hudebníkům, žákům a studentům z Rakouska, České republiky a Slovenska výměnu zkušeností a názorů prostřednictvím společného hraní. Po odborné stránce projekt zaštiťuje občanské sdružení Poysdorf Jazz & Wine Summer, které je pořadatelem letních jazzových slavností v rakouském Poysdorfu.

Program:
Projekt je koncipován jako třídenní, každý den je věnován jinému tématu zahrnutým pod výstižné a mezinárodně srozumitelné pojmy „be Talent“, „be Art“ a „be Groove“. Každý den se v dopoledních a brzkých odpoledních hodinách konají workshopy na Staré radnici nebo v klubu Metro. Ve večerních hodinách pak proběhnou koncerty a jam sessions na nádvoří Staré radnice a v klubu Metro.


1. den „beTalent“ / úterý 23. 8. 2011
Tématem skupinového workshopu je improvizace (všech nástrojů) pod vedením univerzitního profesora a skvělého saxofonisty Harryho Sokala (A).
Harry Sokal patří mezi nejvýznamnější post Coltranovské saxofonisty v Evropě. Jeho hra se vyznačuje nástrojovou virtuozitou i čistými liniemi, které dodávají jeho skladbám nezaměnitelný charakter.

10:30-13:00 a 15:00-16:30 Workshop „beTalent“
Náplní výuky je: jak organizovat zkoušení, jak se zlepšit, jak stavět melodie a získat větší jistotu při hře na nástroj. Důraz je kladen na hledání vlastního stylu.

19:00 „beTalent“ koncert band /open Air koncert na nádvoří Staré radnice / společný koncert účastníků a lektorů workshopu.
Uznávaný saxofonista Haryy Sokal (A) a žáci mezinárodního workshopu beARTcom předvedou klasické jazzové party i skladby zaranžované přímo v rámci lekcí.

22:00 Metro music club - Breaks and beats jam session s DJ Greenem.


2. den „beArt“ / středa 24. 8. 2011
Tématem je frázování a načasování, seminář pro různé nástroje, ale také diskuze a přednášky z problematiky hraní v big bandu.

10:30 - 13:00 Workshop „ApproachingArt“
Nástrojový skupinový workshop zaměřený na zvuk, techniku, frázování a načasování v jazzovém hraní. Lektorují zkušení pedagogové a skvělí jazzmani.
Saxofon: Harry Sokal (A), dechové nástroje: Miroslav Hloucal (CZ), kytary: Matúš Jakabčic (SK), piano: Klaudius Kováč (SK), kontrabas: Tomáš Baroš (CZ), bicí: Marián Ševčík (SK)

15:00 – 16:30 Workshop „Struktura a evoluce Big Bandu“
Informativní semináře s hudbou a videem, diskuze, výměna zkušeností:
„Tajné zbraně komponování a aranžovnání pro big band“ – vede Matúš Jakabčic
„Evoluce Evropského big bandu a Vienna Art Orchestra“ – vede Harry Sokal

20:30 „I Remember Art“ tribute to Art Farmer / open Air koncert na nádvoří Staré radnice / host: Matúš Jakabčic – kytara Účinkují: Harry Sokal (A) – tenor/sopran saxofon, Miroslav Hloucal (CZ) – trumpeta, Klaudius Kováč (SK) – piano, Tomáš Baroš (CZ) – kontrabas, Marián Ševčík (SK) – bicí.

22:00 Metro music club - Breaks and beats jam session s DJ Greenem


3. den „beGroove“ / čtvrtek 25. 8. 2011
Třetí den workshopu bude zaměřený na rytmus a hraní společně s DJ.

10:30 - 13:00 Workshop „Time – Feel – Rhythm“
Lektor Harry Sokal a další hosté. Ukáží, jak pracovat s načasováním a jak se spolehnout na vlastní smysl pro rytmus.

15:00 - 16:30 Workshop „In & Out Rhytm“
Interaktivní lekce s Harry Sokalem a členy Galaxy Groove Tria, jako průvodců světem kreativní práce s rytmem. Naučí, jak nalézt svůj vlastní svět rytmických linek a groovů.
Harry Sokal (A) – saxofon, Raphael Wressnig (A) – klávesy a varhany: Lukas Knöfler (A) – bicí a perkuse

17:00 - 19:00 Workshop „djJam“
Interaktivní workshop s jedním z našich nejzkušenějších djů – Saykem. Zapojení nástrojů do dj jamu, problematika hraní s djem a užitečné postupy pro nahrávací session.

21:00 „Galaxy Groove Trio“ / koncert v Metro music clubu
Klidný i výbušný jazz, kombinace precizně zvládnutého saxofonu a varhan slibuje skvělý hudební zážitek. Účinkují: Harry Sokal (A) – saxofon, Raphael Wressnig (A) – klávesy a varhany, Lukas Knöfler (A) – bicí.

22:30 Metro music club – Jam & DJing s nástroji: DJ Sayko, Harry Sokal a přátelé.

 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...