Sousedům na talíři uvaří vyhlášený šéfkuchař La Bouchée

Brno, 4. srpna 2011 - Možnost ochutnat pokrmy Michala Hájka z vyhlášené brněnské restaurace La Bouchée budou mít návštěvníci výstavy Sousedé na talíři v Paláci šlechtičen. Ten zde již příští středu 10. srpna předvede své pojetí regionální kuchyně. Vstup na výstavu, stejně jako degustaci, je zdarma.

08-jidlo_250

Kuchařská exhibice předního brněnského šéfkuchaře se koná jako doprovodná akce výstavy Sousedé na talíři – Die Nachbarnauf dem Teller. „Nerad se nechávám spoutávat konvencemi a baví mne kreativně spojovat nové chutě a vymýšlet originální receptury, které dají plně vyniknout potenciálu vybraných surovin," říká Hájek, který se zaměřuje především na přípravu ryb a využití sezónních surovin.

Pro návštěvníky výstavy Hájek připravil speciální menu. „Nebude to vaření podle receptů. Spíš volná tvorba. Chtěl bych předvést variaci z králičích jater, suroviny budou pocházet z ekologického chovu Jiřího a Petra Kočárových z Ratibořic u Třebíče, kteří používají výhradně přírodní krmiva bez přísad. Zapomenout nehodlám ani na rybu z Pohořelic, kde bydlím. Tentokrát to bude s největší pravděpodobností tolstolobik," láká na ochutnávku uznávaný šéfkuchař. Jako dezert pak bude dle svých slov podávat lehký ovocný dezert, nejlépe z broskví, které budou v místních sadech právě tak „akorát zralé."

Exhibiční vaření tematicky doplňuje výstavu, která přibližuje společné, ale i rozdílné momenty jihomoravské a dolnorakouské gastronomie. „Chceme ukázat vše, co máme společné, ale také to, co nás odlišuje jak v tradiční lidové, tak v městské stravě. Téma je zachyceno v časovém průřezu od druhé půle 19. století až po dnešek," říká Zuzana Vojtová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Jižní Morava, která se na téma gastronomie v cestovním ruchu zaměřuje.

Výstavu ve spolupráci s rakouskými partnery a Moravským zemským muzeem připravila jihomoravská Centrála cestovního ruchu. Výstava bude v Brně už jen do konce prázdnin. Poté se přestěhuje do Rakouska. Od 2. Září do 30. října bude instalována na zámku ve Wilfersdorfu. Odtud se v adventním čase přesune do Telče.

red


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...