Výstava orientálního umění trvá - vyhrajte 10 vstupenek!

Brno, 23. června 2011 - Prožít alespoň jeden z Příběhů tisíce a jedné noci mohou díky nové výstavě návštěvníci Moravské galerie v Brně. Všem, kteří do 31. července zamíří do Uměleckoprůmyslového muzea, se otevře kouzelný svět Orientu. Na výstavě islámského umění ze sbírek Moravské galerie v Brně uvidí na 250 uměleckých předmětů islámského světa. 

koberecek

Ženy jistě okouzlí velmi vzácné ručně tkané textilie, kolekce šperků či dámské domácí střevíce. Muže potěší ukázky ze sbírky zbraní a dětem udělají radost předměty, které znají z pohádek Tisíce a jedné noci. Návštěvníci budou mít také jedinečnou příležitost zavítat do „pokojíčku“ sběratele 19. století, který si liboval v orientálních předmětech. Na výstavě jsou dále představeny potřeby kaligrafů, mešitové lampy a s prostředím mešity související i soubory kachlů nejrůznějších barev a tvarů. Mezi nejcennější exponáty ovšem patří tří modlitební koberce ze 17. století.

Soutěž o 10 vstupenek:

V kolekci orientílního umění můžete vidět až
  1. 140 předmětů
  2. 200 předmětů
  3. 240 předmětů
  4. 1000 předmětů
Odpovědi zasílejte do konce července na adresu redakce nebo na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Do předmětu zprávy prosím uveďte "orient".

Jelikož se ve sbírkách Moravské galerie v Brně nachází na 400 předmětů spojených s islámským Orientem, pouze dva výstavní kusy byly zapůjčeny odjinud. Stará encyklopedie a jedna fotografie náleží do sbírky Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně.

ozdubka


„Výstava Příběhy tisíce a jedné noci. Islámské umění ve sbírkách Moravské galerie v Brně podává informace o souboru islámského umění této instituce. Prezentace si klade za cíl souborně, v České republice vůbec poprvé, představit předměty svázané s islámským Orientem, a to ať už svým vznikem nebo tím, že se Orient stal zdrojem inspirací pro evropské mistry.

strevicky
Kolekce téměř 240 vystavovaných předmětů odhaluje dovednosti islámského světa od Maroka přes Balkán a Blízký východ až po Írán. Předměty byly vyrobeny za účelem služby, a nikoli potěšení, proto je v podstatě mylné označovat je za umění. Pojetí umění v islámu je odlišné od klasického západního vymezení, je vnímáno více ve vztahu k všednímu životu, a ve svých projevech se tudíž jeví jako umělecké řemeslo.

 

 

foto: archiv MG


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události