Výstava orientálního umění trvá - vyhrajte 10 vstupenek!

Brno, 23. června 2011 - Prožít alespoň jeden z Příběhů tisíce a jedné noci mohou díky nové výstavě návštěvníci Moravské galerie v Brně. Všem, kteří do 31. července zamíří do Uměleckoprůmyslového muzea, se otevře kouzelný svět Orientu. Na výstavě islámského umění ze sbírek Moravské galerie v Brně uvidí na 250 uměleckých předmětů islámského světa. 

koberecek

Ženy jistě okouzlí velmi vzácné ručně tkané textilie, kolekce šperků či dámské domácí střevíce. Muže potěší ukázky ze sbírky zbraní a dětem udělají radost předměty, které znají z pohádek Tisíce a jedné noci. Návštěvníci budou mít také jedinečnou příležitost zavítat do „pokojíčku“ sběratele 19. století, který si liboval v orientálních předmětech. Na výstavě jsou dále představeny potřeby kaligrafů, mešitové lampy a s prostředím mešity související i soubory kachlů nejrůznějších barev a tvarů. Mezi nejcennější exponáty ovšem patří tří modlitební koberce ze 17. století.

Soutěž o 10 vstupenek:

V kolekci orientílního umění můžete vidět až
  1. 140 předmětů
  2. 200 předmětů
  3. 240 předmětů
  4. 1000 předmětů
Odpovědi zasílejte do konce července na adresu redakce nebo na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Do předmětu zprávy prosím uveďte "orient".

Jelikož se ve sbírkách Moravské galerie v Brně nachází na 400 předmětů spojených s islámským Orientem, pouze dva výstavní kusy byly zapůjčeny odjinud. Stará encyklopedie a jedna fotografie náleží do sbírky Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně.

ozdubka


„Výstava Příběhy tisíce a jedné noci. Islámské umění ve sbírkách Moravské galerie v Brně podává informace o souboru islámského umění této instituce. Prezentace si klade za cíl souborně, v České republice vůbec poprvé, představit předměty svázané s islámským Orientem, a to ať už svým vznikem nebo tím, že se Orient stal zdrojem inspirací pro evropské mistry.

strevicky
Kolekce téměř 240 vystavovaných předmětů odhaluje dovednosti islámského světa od Maroka přes Balkán a Blízký východ až po Írán. Předměty byly vyrobeny za účelem služby, a nikoli potěšení, proto je v podstatě mylné označovat je za umění. Pojetí umění v islámu je odlišné od klasického západního vymezení, je vnímáno více ve vztahu k všednímu životu, a ve svých projevech se tudíž jeví jako umělecké řemeslo.

 

 

foto: archiv MG


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...