Národní divadlo moravskoslezské v Brně uvede Konec masopustu

Brno, 8. února 2011 (MEDIAFAX) - Národní divadlo moravskoslezské z Ostravy se hodlá představit na 18. ročníku činoherního festivalu velkých kamenných divadel Trialog v Brně s básnickým dramatem Josefa Topola Konec Masopustu. Oznámila to mluvčí divadla Kateřina Ondřejková.

konec_masopustu250

Festival probíhá od 28. ledna do 20. února v Mahenově divadle v Brně a postupně na něm hrají Slovenské národní divadlo, Mahenova činohra Národního divadla Brno, Divadlo na Vinohradech a Národní divadlo moravskoslezské. Ostravská činohra se představí 13. února.

"Je asi zbytečné opakovat, že možnost konfrontace souborů srovnatelné velikosti i dramaturgického zaměření je pro nás mimořádně cenná. Hostování našeho divadla na prestižních přehlídkách má ale i další rozměr. Můžeme na nich reprezentovat nejen divadlo samotné, ale i kulturu města, v němž divadlo téměř každodenně působí," uvedl ředitel ostravského divadla Jiří Nekvasil.

Trialog se z původního festivalu stal podle slov Kateřiny Ondřejkové letos spíše platformou, na níž si divadelníci mimo jiné vyměňují čerstvé zkušenosti se směrováním svých domovských scén. Upustil od vnějšího festivalového rámce a hostování velkých českých a slovenských scén proměnil v přirozenou součást divadelní sezóny. Divadla pro něj letos vybrala mimořádné inscenace. Jsou jimi světová premiéra hry Marka Hladkého a Lenky Plaché Zaslíbení. Uvedl ji v režii Zdenka Plachého domovský soubor Mahenovy činohry 28. ledna. Slovenské divadlo zahraje ve velkém stylu 20. února Shakespearovo Zkrocení zlé ženy. Po několika letech přijede také pražské Divadlo na Vinohradech s adaptací slavného Felliniho filmu Zkouška orchestru, které bude na programu 12. února 2011.

Ostravský Konec masopustu vypráví podle režiséra Janusze Klimszy o lidské duši a české vesnici v době stalinismu. Ačkoliv vypovídá o obtížných poměrech padesátých let minulého století, je to drama hluboce citlivé a jímavé.

V únoru je Konec masopustu možné vidět i v ostravském Divadle Jiřího Myrona, a to 11. a 22. února vždy v 18.30.

Ivana Gracková


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...