Národní divadlo moravskoslezské v Brně uvede Konec masopustu

Brno, 8. února 2011 (MEDIAFAX) - Národní divadlo moravskoslezské z Ostravy se hodlá představit na 18. ročníku činoherního festivalu velkých kamenných divadel Trialog v Brně s básnickým dramatem Josefa Topola Konec Masopustu. Oznámila to mluvčí divadla Kateřina Ondřejková.

konec_masopustu250

Festival probíhá od 28. ledna do 20. února v Mahenově divadle v Brně a postupně na něm hrají Slovenské národní divadlo, Mahenova činohra Národního divadla Brno, Divadlo na Vinohradech a Národní divadlo moravskoslezské. Ostravská činohra se představí 13. února.

"Je asi zbytečné opakovat, že možnost konfrontace souborů srovnatelné velikosti i dramaturgického zaměření je pro nás mimořádně cenná. Hostování našeho divadla na prestižních přehlídkách má ale i další rozměr. Můžeme na nich reprezentovat nejen divadlo samotné, ale i kulturu města, v němž divadlo téměř každodenně působí," uvedl ředitel ostravského divadla Jiří Nekvasil.

Trialog se z původního festivalu stal podle slov Kateřiny Ondřejkové letos spíše platformou, na níž si divadelníci mimo jiné vyměňují čerstvé zkušenosti se směrováním svých domovských scén. Upustil od vnějšího festivalového rámce a hostování velkých českých a slovenských scén proměnil v přirozenou součást divadelní sezóny. Divadla pro něj letos vybrala mimořádné inscenace. Jsou jimi světová premiéra hry Marka Hladkého a Lenky Plaché Zaslíbení. Uvedl ji v režii Zdenka Plachého domovský soubor Mahenovy činohry 28. ledna. Slovenské divadlo zahraje ve velkém stylu 20. února Shakespearovo Zkrocení zlé ženy. Po několika letech přijede také pražské Divadlo na Vinohradech s adaptací slavného Felliniho filmu Zkouška orchestru, které bude na programu 12. února 2011.

Ostravský Konec masopustu vypráví podle režiséra Janusze Klimszy o lidské duši a české vesnici v době stalinismu. Ačkoliv vypovídá o obtížných poměrech padesátých let minulého století, je to drama hluboce citlivé a jímavé.

V únoru je Konec masopustu možné vidět i v ostravském Divadle Jiřího Myrona, a to 11. a 22. února vždy v 18.30.

Ivana Gracková


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události