Soud zprostil obžaloby lékaře obviněné ze zavinění úmrtí pacienta

Brno, 13. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Městský soud v Brně v pátek zprostil obžaloby sedm lékařů z Nemocnice u Milosrdných bratří v Brně, kteří čelili stíhání, že v dubnu roku 2009 nereagovali na pooperační zánět v břiše pacienta, muž v důsledku toho později zemřel. O rozsudku informovala mluvčí soudu Gabriela Stočková. Lékaři byli zproštěni obžaloby v plném rozsahu. "Po provedeném dokazování soud dospěl k závěru, že postup lékařů a poskytovaná péče pacientovi byla v souladu se všemi současně dostupnými poznatky lékařské vědy," vysvětlila Stočková s tím, že soud tak učinil zejména na základě výpovědi soudních znalců.

Chirurgove-operace-na-sale-KT-7

Státní zástupce podal obžalobu na sedm lékařů oddělení chirurgie Nemocnice Milosrdných bratří Brno. Primáře Josefa Všetíčka a lékaře Roberta Douška, Romana Legáta, Víta Svěráka, Hynka Vernera, Václava Vraspíra a Pavla Vysloužila žalobce vinil z toho, že po provedené operaci žaludku a sleziny v dubnu roku 2009 během svých služeb nereagovali na zánětlivý bakteriální proces v organismu pacienta hospitalizovaného na jejich oddělení a neprovedli žádné potřebné vyšetření k objasnění trvání zánětu. Pacient v červnu 2009 zemřel.

Předvolaný expert už dříve vypověděl, že lékaři zvládli osmdesátiminutovou operaci nádoru v břiše pacienta kvalitně. "Jeho pooperační stav se vyvíjel po dobu jeho pobytu na anesteziologicko-resuscitačním oddělení dobře, hned druhý den po operaci vstal. Problém nastal až po několika dnech, když začaly u pacienta teploty," řekl znalec. Konstatoval, že pacient pak po řadě chirurgických zákroků nakonec zemřel. "Veškerá dostupná mikrobiologická vyšetření lékaři provedli," dodal. Lékařům hrozila pokuta, zákaz činnosti nebo až pět let vězení. Doktoři se vzdali práva na odvolání, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Lenka Horáková

Související články: