Soud potvrdil Vandasovi a jeho společníkům podmínky za prvomájové projevy

Brno, 5. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně nechal ve čtvrtek v platnosti podmínečné tresty předsedovi Dělnické strany sociální spravedlnosti Vandasovi a jeho společníkům z vedení strany za projevy z 1. května 2009, ke kterým je už dvakrát odsoudil brněnský městský soud. Čtveřici na čele s Vandasem ale odpustil uložené dvaceti až pětadvacetitisícové pokuty.

Vandas-neonaciste-brno

Vedení Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) – předseda Tomáš Vandas a místopředsedové Jiří Štěpánek, Martin Zbela a Petr Kotáb – se ke krajskému soudu opět odvolali proti rozsudku Městského soudu v Brně z 10. května, jímž byli odsouzeni k podmíněným trestům za politické projevy na 1. máje 2009 v Brně.

K soudu přišli pouze Vandas a Štěpánek, ostatní se omluvili. Do soudní síně přišlo podpořit své předáky 13 vesměs mladých členů a sympatizantů Dělnické strany sociální spravedlnosti, soudce Karel Hortík pak zakázal v soudní síni filmovat a nahrávat.

Krajský soud po vyslechnutí obou stran sporu původní tresty potvrdil. Nevyslyšel tak tvrzení obhajoby, která označila klíčové znalecké posudky za neobjektivní a zmanipulované. Vandase, Kotába, Glase a Štěpánka ale zprostil finančních sankcí, které jim v předchozích procesech uložil Městský soud v Brně. Ten již při prvním procesu označil výroky předáků Dělnické strany za extremistické a odsoudil je k podmínečným trestům vězení a pokutám. Soudkyně Šárka Schinzelová pak své původní rozsudky i v obnoveném procesu v plném rozsahu potvrdila. Nyní její rozhodnutí odsouhlasil - vyjma udělených pokut i krajský soud.

Tomáše Vandase tak potrestaly české soudy za rasistické projevy vůči přistěhovalcům ke čtyřem měsícům vězení, podmínečně odloženým na 20 měsíců. Podmínečného vězení se dočkali i další tři členové vedení někdejší Dělnické strany, její místopředseda Petr Kotáb, Jiří Štěpánek a mluvčí strany Martin Zbela. Potrestáni byli i dva řadoví členové DS Michal Glas a Michaela Dupová.

Předsedu rozpuštěné Dělnické strany Vandase potrestaly soudy mimo jiné i za výroky o „ničivé imigrantské vlně tsunami“ a situaci na sídlišti Janov. Shodný čtyřměsíční trest s podmínkou na 20 měsíců dostal i bývalý místopředseda DS Petr Kotáb za parafrázi písničky Michaela Kocába "Romům, těm je v Čechách hej, Češi jim všechno zaplatěj". Vandas nemusí na rozdíl od předchozích verdiktů zaplatit pokutu 25 tisíc korun, také Kotáb se vyhne finanční sankci 20 tisíc korun.

Mluvčí DS a šéfredaktor stranických Dělnických listů Martin Zbela odešel od soudu s vyšším trestem. Za kritiku údajných politických procesů v zemi vyfasoval podmíněný trest sedmi měsíců s odkladem na dva roky. Bývalý místopředseda DS Jiří Štěpánek za pranýřování vietnamské kriminality dostal nejtvrdší trest osmi měsíců, rovněž s odkladem na dva roky.

Řadový straník Michal Glas odešel od soudu se čtyřmi měsíci vězení podmíněně odloženými na dvacet měsíců. Michaelu Dupovou potrestaly soudy sedmi měsíci vězení podmínečně odloženými na dva roky.

Vandas, který po soudním rozpuštění Dělnické strany přejmenoval svoji partaj na Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS) se vůči trestům ohradil s tím, že podle jeho slov celá kauza "nápadně připomíná komunistický režim na konci osmdesátých let". "Křeč a zmar! To jsou průvodní znaky dnešní elity. Soudní represi vůči opoziční DSSS a jejím představitelům můžeme hodnotit jako ocenění naší politické práce. Dnes sice oni soudí nás kvůli veřejným projevům a opozičním myšlenkám, ale zítra budeme soudit my je za rozkradení země a vědomé porušování lidských práv a svobod," řekl Vandas.

Předák DSSS Vandas ve čtvrtek zdůraznil, že na svých výrocích nehodlá nic měnit a trvá na nich i nadále. "Imigrantská vlna nás zaplavila, zaplavuje a ničí nám tady vše pěkné," prohlásil. Rozsudek odvolacího soudu označil za politicky motivovaný. "Co také čekat, když vás soudí někdejší člen komunistické strany," prohlásil. Dodal, že se proti verdiktu dovolá k Nejvyššímu soudu. Zrušení pokut označil za jistou úlitbu jeho straně. "Soud asi cítil potřebu nám částečně alespoň v něčem vyhovět," konstatoval.

"Necítíme se jako vítězové. Ten, kdo tady prohrál, byla v politickém procesu demokracie této země," komentoval rozsudek místopředseda DSSS Jiří Štěpánek. I on nakonec nemusí platit pokutu. "Na věci to nic nemění. Budeme i nadále politicky pracovat pro tuto zemi," prohlásil.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články: