Herci z NDB podali trestní oznámení na vedení, mrhá prý zbytečně penězi

Brno, 13. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Odboráři z Národního divadla v Brně podezřívají své vedení, že neúčelně nakládá se svěřeným majetkem. Na Městském státním zastupitelství v Brně jsme proto v této souvislosti podali trestní oznámení na neznámého pachatele, řekla v úterý mluvčí divadelních odborů Jitka Zerhauová. "Chceme, aby policie vyšetřila, jak efektivně management divadla nakládá se svěřenými prostředky. Shodla se na tom celá členská základna, což značí většinu divadla," řekla sólistka opery Zerhauová.

"Trestní oznámeni jsme přijali. Městský státní zástupce rozhodne, komu případ přidělí k vyřízení," řekl mluvčí brněnských žalobců Jan Petrásek.

Podkladem pro trestní oznámení se odborářům stala výroční zpráva o hospodaření od bývalého ekonomického náměstka René Adámka. Ten v ní upozornil dozorčí radu divadla například na výrobu dekorací, kostýmů a kulis na představení, která se nevyskytovala v dramaturgickém plánu, přemrštěné honoráře za režii, nevýhodný roční pronájem luxusního osobního automobilu nebo na rozdávání některých vstupenek zdarma. Divadlo tak mělo tratit statisíce nebo až miliony korun ročně.

"Vedení divadla se nebude k celé věci vyjadřovat. Nedostali jsme totiž žádné vyrozumění o tom, že by bylo proti nám vedeno nějaké trestní stíhání," řekla agentuře Mediafax mluvčí divadla Šárka Motalová. O trestním oznámení nevěděl ani ředitel Národního divadla Daniel Dvořák. "Nikdo ze státního zastupitelství ani od policie mne zatím nekontaktoval," řekl. Výtky odborářů nicméně označil za osobní a vesměs nepodložené. "Zpráva bývalého náměstka obsahuje účelová spojení jednotlivostí," dodal.

Krajská policejní mluvčí Petra Vedrová připustila, že kriminalisté začali z vlastní iniciativy Adámkovu zprávu prověřovat již před dvěma týdny. "Prostudování účetních i jiných podkladů potrvá řadu týdnů, jde o obrovské množství dokumentů," řekla.

Nezávisle na odborech i policii poslal svůj vlastní audit do kulturní instituce také magistrát, který Národní divadlo v Brně zřizuje. Prověrka hospodaření skončí v únoru. "Do té doby nebudeme nikoho odvolávat a nic na tom nemění ani podané trestní oznámení," řekl primátor Roman Onderka.

Jiří Nováček

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit