V Ostravě a Brně budou sídlit nová Evropská centra pro digitální inovace

Brno, 24. června 2022 - V Česku vzniká pět Evropských center pro digitální inovace (EDIH), z toho jedno z nich bude v Ostravě a druhé v Brně. Evropská komise je minulý týden vybrala po třech letech příprav. Ve čtvrtek 23. června byly jejich přínosy detailně představeny na akci s názvem Digitální transformace 2022, která se konala v Moravskoslezském inovačním centru. Podobných projektů je v Evropě 200.

inovace businessman

Cílem nově vybraných EDIHů bude jak obsluha tuzemských klientů z řad malých a středních firem a veřejných organizací v různých technologických oblastech, tak i spolupráce se zahraničními partnery z celé Evropy. Pomáhat budou také s jejich digitální transformací.

Jsou jimi:

• Domácí EDIH Ostrava se superpočítáním jako hlavní technologií, jehož řídícím partnerem je Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě a

• Cybersecurity Innovation Hub se sídlem v Brně, který se zaměřuje primárně na kybernetickou a informační bezpečnost a řídí CyberSecurity Hub, z.ú.. Jeho partnery jsou Masarykova univerzita, České vysoké učení technické v Praze a Vysoké učení technické v Brně.

Cílem čtvrteční ostravské akce bylo představit škálu služeb, které tyto digitální inovační huby jako centra pro digitální inovace přinesou do běžného života v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji i obou jejich metropolích.

V rámci ostravské akce podrobněji představil Martin Duda technologicky orientované služby EDIH Ostrava a služby byznysově orientované Adéla Hradilová, Cybersecurity Innovation Hub reprezentoval se svým vhledem do nástrah kybernetické a informační bezpečnosti Jiří Sedláček. Kromě toho nabídly své zkušenosti v oblasti projektů digitální transformace soukromého i veřejného sektoru jako partneři - Slezská univerzita v Opavě a společnost Bonmedix Holding. Petr Filipi z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR přiblížil nově vypisované výzvy Národního plánu obnovy Digitální podnik a Virtuální podnik a zástupkyně pořádajícího sdružení CzechInno Tereza Šamanová pak evropské projekty kaskádového financování. Soňa Vaníčková z KB EU Pointu Komerční banky pak představila mechanismy podání žádostí a možnosti získání prostředků na kofinancování povinné ze strany žadatelů.

V odpolední části programu dostali účastníci jedinečnou možnost navštívit provoz Smart Factory testbedu při Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, AIM.labu, který je společným projektem společnosti Škoda Auto a VŠB-TUO a BM (biomedicínského) laboratorního „vzorového“ bytu, který dohlíží na své obyvatele trpící handicapem, závažnou chorobou nebo jiným zdravotním rizikem. Provozem je provedli děkan Fakulty informatiky VŠB-TUO prof. Jan Platoš a prof. Jiří Koziorek z Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství.

Pořadatelem akce bylo sdružení CzechInno – nevládní nezisková organizace, která se specializuje na podporu spolupráce firem, výzkumných organizací, veřejné sféry a dalších hráčů v oblasti digitálních inovací. Akce se uskutečnila v rámci aktivit Hubu pro digitální inovace, hlavními odbornými partnery akce jsou České Radiokomunikace, a.s, Komerční banka, a.s., Cybersecurity Innovation Hub a EDIH Ostrava.

Zdroj: PROTEXT


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...