Brno opět podpoří spolupráci kreativců a firem

Brno, 4. listopadu 2021 - Celkem čtyři a půl milionu korun dá letos město Brno na rozvoj spolupráce kreativních profesionálů a firem z jihomoravského kraje. Prostřednictvím programu Kreativní vouchery Brno takto společně s kreativním hubem KUMST a inovační agenturou JIC podporuje místní podnikatele a kreativce už od roku 2015. Nyní startuje první fáze nové výzvy – až do konce listopadu se mohou na webu kreativnivouchery.cz hlásit kreativci z jižní Moravy, kteří chtějí v rámci programu nabídnout své služby. Z nich si potom budou vybírat firmy ty, s nimiž chtějí spolupracovat a podat společný projekt. Pokud společně uspějí, mohou získat až sto tisíc korun.

kreativita imaginace

Už posedmé vyhlašuje město Brno výzvu jihomoravským kreativcům, aby se přihlásili do programu Kreativní vouchery Brno. Právě z nich totiž budou začátkem roku 2022 vybírat přihlášené firmy ty, kteří jim pomohou třeba k novému designu jejich produktu, vytvoření marketingové strategie či v dalších dvanácti oblastech kreativních služeb. Kreativci se mohou registrovat od 1. do 30. listopadu. Podmínkou je tříletá praxe v nabízeném oboru, ukázky práce, reference a provozovna na jižní Moravě.

Jedním z úspěšných kreativců z uplynulého ročníku jsou například i tvůrci ze 60 seconds, kteří se specializují na produkci krátkých animovaných spotů. „Díky voucheru jsme navázali spolupráci s firmou Envea. Vytvořili jsme pro ně propagační video, které jednoduchým způsobem popisuje, jak umí jejich software eKaizen zhodnotit úspěšnost inovačních projektů uvnitř firem,“ vysvětluje za 60 seconds Martina Spáčilová.

Během ledna 2022 se pak budou moci registrovat i samotné firmy. „Ty si z galerie kreativců vyberou toho, s nímž připraví společný projekt. Ten mohou poté přihlásit a pokud projekt splní všechna stanovená kritéria, bude součástí losování, které proběhne koncem dubna,“ popisuje harmonogram programu garantka Barbora Netopilová z kreativního hubu KUMST, za kterým stojí inovační agentura JIC.

Pro firmy platí několik podmínek. Musí mít sídlo v Jihomoravském kraji a založeny musí být nejpozději do konce července 2021. „Voucher může získat pouze firma s potenciálem vlastního produktu či služby. Radost máme, pokud firma tento produkt či službu dokáže nabídnout i v zahraničí, popřípadě jí k tomu může pomoci právě podpora z programu Kreativní vouchery,“ upřesňuje Netopilová.

Jihomoravská metropole nabídla kreativní vouchery jako první v Česku v roce 2015 a inspirovala tím i další kraje. O celoplošném programu vážně uvažuje i Ministerstvo kultury. V předchozích šesti ročnících se zapojilo téměř 700 malých nebo středních firem z jižní Moravy. Poukaz získalo přes 250 z nich.

„Brno patří v podpoře kreativních průmyslů k průkopníkům. Kreativní vouchery mají posílit spolupráci firem třeba s designéry, fotografy, videotvůrci nebo marketéry. A výsledky uplynulých ročníků ukazují, že jejich role je v místním rozvoji kreativních průmyslů nesmírně důležitá,“ domnívá se primátorka města Brna Markéta Vaňková, podle které mají firmy možnost vyzkoušet si, že spolupráce s kreativci se jim vyplatí. Její slova potvrzuje i náměstek Tomáš Koláčný: „Většina spolupráce se v rámci kreativních voucherů natolik osvědčí, že firmy chtějí s kreativními odborníky spolupracovat i nadále již bez podpory. Z průzkumů prvních tří ročníků vyplynulo, že do další spolupráce s kreativci vložily firmy nad rámec samotné podpory dalších téměř 9 milionů korun.“

Harmonogram programu Kreativní vouchery Brno

  • Registrace kreativců do kreativní galerie | 1.–30. 11. 2021
  • Registrace firem | 4.–31. 1. 2022
  • Semináře pro firmy a kreativce | 2.–3. 3. 2022
  • Přihlašování projektů | 4.–25. 3. 2022
  • Losování | 27. 4. 2022

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...