Developeři: Pokles prodejů nemovitostí ještě nehrozí

Brno, 2. ledna 2017 - Pokles počtu prodaných bytů očekává třetina ředitelů developerských společností až v letech 2018 a 2019, pětina pak negativní vývoj predikuje o rok dříve. Hlavní příčinou takového propadu by měl být nedostatek nových projektů a vliv nové nebo chybějící legislativy. Dosud klesající úrokové sazby hypotečních úvěrů začnou podle developerských firem znovu růst v první polovině roku 2018. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q3/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Developer stavebnik stavitel zed

Meziročně méně nemovitostí prodají podle současných odhadů developeři až v letech 2018 nebo 2019. Na poklesu objemu uzavřených smluv se pro tyto dva konkrétní roky shodli tři ředitelé developerských společností z deseti. Dvě firmy z deseti pak negativní vývoj trhu predikují již v roce 2017. Podle výsledků výzkumu předpokládá celých 13 procent společností záporný vývoj dokonce už pro druhou polovinu roku 2016.

„Nerovnováha poptávky a nabídky na trhu s byty není chvilkový stav, trvá již déle než dva roky. Ani snaha České národní banky o ochlazení poptávkového boomu pravděpodobně výrazný výsledek nepřinese. Zákrok centrální banky ale ukazuje, že vývoj trhu není bez rizik,“ komentuje výsledky výzkumu Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti, KPMG Česká republika.

„V Brně očekáváme v příštím roce pozvolné snížení objemu prodejů nových bytů. Nabídka nestíhá na silnou poptávku reagovat. Aktuální čísla prodejnosti se proto pro nejbližší roky jeví jako nereálná. Ne proto, že by lidé měli menší zájem, ale tolik nových bytů jednoduše v nabídce nebude,“ konstatuje Alexej Veselý, výkonný ředitel, Trikaya Czech Republic, a. s. „Jsme optimisté a věříme v ekonomickou stabilitu. Proto neočekáváme, že by měl počet prodaných nemovitostí klesat. Bude ale samozřejmě hodně záležet na vývoji úrokových sazeb u hypoték a na celkové nabídce nových nemovitostí na trhu,“ dodává Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

V první polovině roku 2018 by podle dvou pětin společností mělo zároveň dojít k nastartování růstu úrokových sazeb u hypoték. Čtvrtina firem očekává změnu dlouhodobě klesajícího trendu hypotečních sazeb již v druhé polovině roku 2017

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   5  6
  7  8  910111213
14151617
2122232425
282930    
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN