Ceny stavebních prací i nových bytů v následujících letech porostou

Brno, 26. října 2015 - Ředitelé developerských společností potvrdili plány na zvyšování cen nových bytů a domů v příštím i následujícím roce. Rok 2016 by měl skončit na průměrném zvýšení 6,6 %. O další 4,9 % stoupnou ceny v roce 2017. Hlavní příčinou bude růst cen stavebních prací a také rychle rostoucí poptávka.

stavba stavebnictvi novostavba

Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností Q3/2015 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

Ceny nového bydlení dál porostou. Ředitelé developerských společností potvrdili, že připravují další úpravy cen jimi nabízených bytů. „V příštím roce by se mohly ceny vyšplhat v průměru o 6,6 procenta. Růst předpokládá devět firem z deseti (87 procent). A další zdražování je připravené na rok 2017, a to v průměru o 4,9 procenta, potvrdilo to 77 procent společností,“ říká Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. O tom, že by mohly ceny bytů a domů klesat, není přesvědčen vůbec nikdo.

Hlavním důvodem nárůstu cen bytů bude růst nákladů výstavby, tedy růst cen stavebních prací. Toto zvýšení cen již zaznamenalo 64 % firem (o 4 %) a pro příští roky (2016 a 2017) s dalším růstem počítá až 85 procent všech rezidenčních developerů (o dalších 5 %). Vliv na růst ceny má rovněž i rychle rostoucí poptávka po nových bytech, zejména v Praze.

„V zásadě se snažíme držet toho, aby se ceny našich bytů pohybovaly ve středním segmentu, tedy v rozmezí od 50 až 60 tisíc Kč za m2. Případné zvýšení cen plánujeme, jen pokud se budou zvyšovat ceny stavebních prací a pozemků,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společností Trigema. „Problém se zajištěním stavebních kapacit nemáme. Růst cen stavebních prací je mírný a je kompenzován růstem prodejních cen bytů,“ dodává Martin Svoboda, výkonný ředitel JRD.

Aktuálně ještě developerské firmy nemají problém se zajištěním dostatečných stavebních kapacit na své projekty (potvrzuje 95 % firem). Pro období 2016 a 2017 ale již čtyři z deseti developerů očekávají, že se zabezpečením dostatku kapacit stavebních firem na své stavby budou mít problémy.

„V současné době dostáváme informace od našich dodavatelů, s nimiž nyní pracujeme nebo které poptáváme na naše nové projekty, že skutečně začíná být problém se zajišťováním dostatečným kapacit, a s tím souvisí a jde ruku v ruce rovněž zvyšování cen prací,“ potvrzuje Martin Vachek, Head of Sales and Marketing ve společnosti Daramis.

(red)

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF