Loni se prodaly v Brně nové byty za více než 2 miliardy

Brno, 13. ledna 2015 - Prodeje bytů v brněnských novostavbách loni dál velmi rychle rostly, proti roku 2013 vzrostly o 50 %, proti roku 2012 dokonce o 79 %. Loni se jich prodalo 824 a jejich hodnota dosáhla 2,11 miliardy korun. Vyplývá to z pravidelného monitoringu brněnského trhu, který připravuje společnost Trikaya.

byt novostavba nemovitost koupe brno

Podle analýzy trh velmi ožil, ale nerostly pouze prodeje. Avizované zdražování, o němž již několik měsíců hovoří pražští developeři, dorazilo i do Brna, meziročně nové byty zdražily v průměru o 3 %. Lidé také začali investovat do větších bytů více než dříve. Zároveň se na trhu ale objevuje riziko zdražování, konkrétně poptávkou tažené inflace.

Průměrná cena prodaného nového bytu v brněnské novostavbě dosáhla v roce 2014 na 2 560 000 Kč bez DPH. Průměrná cena za metr čtvereční byla 43 200 Kč bez DPH. V roce 2013 to přitom bylo 2 455 000 mil. Kč a 42 000 Kč za m2. Mírný růst cen novostaveb lze vlivem vysoké poptávky očekávat také v příštím roce.

Stále vedou garsonky a byty o dvou pokojích
Více než dvě třetiny prodaných bytů v novostavbách byly garsonky nebo byty dvoupokojové. Nejvíce bytů se loni prodalo v lokalitách Brno-střed, Slatina, Starý Lískovec a Žabovřesky. Nejmenší prodaný byt měl podlahovou plochu sotva 20m2, zatímco největší více než desetinásobnou. „Rozptyl velikostí brněnských bytů je tradičně velký, a klienti mají díky tomu z čeho vybírat. Na rozdíl od Prahy byste tu ale jen složitě hledali byty větší než stopadesátimetrové. Takových je skutečně jen minimum. Zájemci o takto komfortní bydlení řeší situaci zpravidla tak, že si koupí více bytů vedle sebe a propojí je,“ říká Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya.

Poslední čtvrtletí 2014 – prodeje stále rostly
Poslední tři měsíce uplynulého roku rozhodně nezkazily slibně se vyvíjející prodeje brněnských novostaveb. V říjnu se prodalo 74 bytů, v listopadu 99 a v prosinci 48. Vysoké listopadové číslo souvisí s tím, že u některých projektů se po kolaudaci rezervační smlouvy překlenuly ve smlouvy kupní.
 
Zdražovaly hlavně větší byty
Brněnské nové byty zdražily loni v průměru o 3 %.  Zajímavé ale je, že lidé, začali více investovat do větších bytů, meziročně vzrostla nejvíce poptávka po vícepokojových bytech.  „Nejenom, že se více lidí v loňském roce rozhodlo pro koupi nového bytu, ale levné hypotéky a obava ze zdražování se projevily také v ochotě lidí investovat do svého bydlení větší finanční prostředky. Zdražení se projevilo hlavně u větších bytů, například ceny garsoniér zůstaly na úrovni cen 2013.“ doplnil Veselý.

Výhled na 2015 a 2016 – riziko inflace tažené poptávkou
Aktuálně je v nabídce brněnských developerů asi 850 dostupných bytů. Zhruba stejné množství se jich v minulém roce prodalo. Brněnský trh tedy v současné době není přesycený a je stále v rovnováze. Poslední údaje statistického úřadu ukazují, že počet vydaných stavebních povolení pro bytové domy v Jihomoravském kraji vykazuje meziročně 15% nárůst.

„Je důležité uvědomit si, že loni rostla poptávka rychleji než nabídka. To, že lidé chtějí do nového bydlení investovat je evidentní, pokud by to takto šlo dál, začne bytů v nabídce ubývat a začaly by kvůli převisu poptávky zdražovat,“ uzavírá Alexej Veselý.


Související články:

Komentáře 

 
0 #2 Petra 2015-01-20 14:25
A to není jen Brno, takové ceny jsou i v okolí do 30km, ne-li i dál.
 
 
0 #1 Honza K. 2015-01-16 13:59
Není se co divit, že nejvíce se prodalo těch malých bytů, když i ty stojí většinou kolem 2 mil.