Analýza: Průmyslové a skladové nemovitosti v Brně a JMK

Brno, 15. prosince 2014 - Jihomoravský kraj, a konkrétně okolí Brna, patří hned po Praze dlouhodobě k nejatraktivnějším oblastem pro výstavbu průmyslových a skladovacích ploch v České republice. Jak to doložit lépe než údajem o neobsazenosti? Přestože v Brně a okolí přibylo ročně v průměru 50 500 m2 nových industriálních prostor, dlouhodobě zůstává bez nájemců jen minimum z nich.

logistika skladovaci hala

Míra neobsazenosti ani v období ekonomické krize po roce 2008 nikdy nepřekročila 10 % a v průměru se pohybovala pod 7 % za posledních sedm let. Dodejme, že aktuální celorepublikový průměr činí 7,5 %.

Brno je atraktivní pro developery i nájemce především díky své strategické geografické pozici, kvalitní infrastruktuře a napojení na hlavní evropské dopravní tahy. Město investorům do sektorů s vysokou přidanou hodnotou a hi-tech výrobě nabízí také kvalifikovanou pracovní sílu. Brno totiž disponuje nejvyšším počtem studentů na 1 000 obyvatel v ČR.

Vedle příhodného dálničního napojení na Prahu, Bratislavu, Vídeň, Budapešť, Krakov a další významná evropská města rozvoji skladových a průmyslových kapacit v minulosti napomohla také dostupnost stavebních pozemků. Většina skladových prostor v Brně a okolí je stavěna již pro předem zajištěné nájemce. To mimo jiné přispívá k tomu, že se nezvyšuje neobsazenost.

Celková kapacita moderních skladových a průmyslových ploch stavěných za účelem pronájmu činí 785 200 m2 a je druhá nejvyšší po Praze. Nejaktivnějším developerem v regionu je CTP Invest, který stojí za výstavbou cca 87 % všech moderních skladových ploch v regionu. Nejvýznamnější areály zahrnují CTPark Brno (364 000 m2), CTPark Modřice (149 000 m2) a CTPark Pohořelice (111 000 m2).

Brno je v porovnání se zbytkem republiky výlučné i skladbou nájemců: vyjma roku 2014, kdy dominují poskytovatelé logistických služeb, dosud převládaly firmy z oblasti výroby, výzkumu nebo vývoje. Mezi nejvýznamnější společnosti působící v brněnských průmyslových areálech patří Wistron Corporation, Electroworld, Honeywell, Quisda, Kompan, FEI Czech Republic či DHL.

Pokud budeme chtít zájem nájemců vyčíslit, pak v posledních třech letech byly každoročně uzavřené nájemní smlouvy na průměrných 94 000 m2 v industriálních nemovitostech. Jde téměř o dvojnásobek průměrného ročního objemu nově dokončovaných ploch!

Za poslední tři čtvrtletí 2014 dosáhl objem nově podepsaných pronájmů 45 000 m2. Jestliže zohledníme i přejednané (prodloužené) nájemní smlouvy, dostaneme se k výsledku až 68 500 m2. Mezi nejvýznamnější nové pronájmy v tomto roce patří společnosti Honeywell na skladovou halu s 6 600 m2 v CTParku Brno a expanze Parfums.cz ve VGP Parku Brno (6 000 m2).

Nejvyšší dosahované nájemné v Brně pro moderní skladové prostory odráží vysokou poptávku nájemců a nízkou neobsazenost. Aktuálně dosahuje až 4,25 eura/m2/měsíc, což je více než v Praze. Nájemné v Brně je dlouhodobě stabilní a díky omezené plánované výstavbě DTZ neočekává jeho změnu.

Martin Šumera
vedoucí oddělení průmyslových nemovitostí
DTZ Czech Republic


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...