VUAB Pharma zahájila v Brně komerční výrobu cytostatik

Brno, 18. listopadu 2014 - Společnost VUAB Pharma a.s., patřící do významné průmyslové skupiny SAFICHEM GROUP, zahájila spuštění komerční výroby cytostatických léčivých látek ve svém závodě v Brně. V průběhu několikaletého procesu došlo k rozsáhlé rekonstrukci závodu, zajištění nových technologií na odborná pracoviště i získání všech potřebných certifikátů a zákonných povolení.

vyroba Oxaliplatinu vuab pharma

Závod v Brně bude vyrábět cytostatika Oxaliplatin a Dacarbazin určená pro chemoterapeutickou léčbu rakoviny. VUAB Pharma je jedinou českou společností, jež na místním trhu připravuje cytostatické substance.

„Závod v Brně jsme koupili v roce 2010, abychom rozšířili naše možnosti v rámci VUAB Pharma a posílili synergie v rámci celé skupiny SAFICHEM GROUP,“ vysvětluje Jan Mengler, generální ředitel a předseda představenstva VUAB Pharma. „Ačkoliv v závodě v minulosti již probíhala výroba léčivých látek, museli jsme znovu získat všechna předepsaná povolení, vyvinout vlastní, patentově chráněné výrobní postupy, zajistit všechny podmínky správné výrobní praxe potvrzené Státním ústavem pro kontrolu léčiv a projít zahraničními zákaznickými audity. To vše je nyní úspěšně dokončeno,“ dodává Mengler.

Investice do rekonstrukce závodu činila několik desítek milionů Kč. Závod byl dovybaven zařízeními pro výrobu a kontrolu jakosti, samostatnou vysoce výkonnou kotelnou a tepelnými čerpadly pro úsporu energií a úpravami vzduchotechniky, zajišťujícími předepsanou čistotu prostor pro práci s  cytostatiky.  

V současné době se VUAB Pharma specializuje na tři hlavní výrobní sektory: biotechnologická výroba léčivé látky Nystatin, v níž patří mezi tři největší výrobce na světě; výroba suchých injekcí ve formě sterilního prášku, např. hydrokortizon; a výroba cytostatik ve formě léčivých látek (tzv. API – Active Pharmaceutical Ingredient). Společnost se zaměřuje na komplexní řešení problematiky cytostatických léčiv, a to jak na vlastní vývoj a výrobu cytostatických léčiv, tak nově i na diagnostiku nádorových onemocnění a na řešení ekologických dopadů výroby a použití platinových léčiv. Má již k dispozici i technologii a zařízení na regeneraci platiny z výrobních odpadů i z nevyužitých a prošlých platinových léčivých přípravků. Chce tak přispět ke zlepšení ochrany životního prostředí v uvedené oblasti.

(red), foto: archiv


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...