Mobilní dálková laboratoř z CEITECu VUT získala zlatou medaili na MSV

Brno, 30. září 2014 - Premiérová účast vědců z CEITECu VUT na Mezinárodním strojírenském veletrhu jim přinesla Zlatou medaili. Mobilní laboratoř určenou k rychlé bezkontaktní chemické analýze, kterou prezentoval CEITEC v rámci stánku Vysokého učení technického, vyhodnotila mezinárodní hodnotitelská komise jako nejinovativnější exponát letošního roku vzniklý prokazatelně ve smluvní spolupráci firem s výzkumnou organizací.

palec nahoru ok

Unikátní zařízení o váze 180 kilogramů, které umožní analýzu vzorku pomocí laserového pulzu na vzdálenost až dvaceti metrů, vyvíjí skupina profesora Jozefa Kaisera již několik let. Odborné veřejnosti ho však pod pracovním názvem rLIBS vědci z CEITEC VUT představili letos poprvé na Mezinárodním strojírenském veletrhu. 

Mobilní laboratoř je možné „přenést“ ke vzorku a mezi její hlavní výhody patří rychlost rozboru, možnost analýzy vzorků všech skupenství a rozměrů bez jejich speciální přípravy a schopnost stanovit většinu prvků periodické tabulky. Základem moderní analytické metody LIBS je cílený laserový svazek, kterým nejprve přístroj odpaří malou část materiálu (řádově mikrogramy), vytvoří mikroplazma a následně z ní identifikuje jednotlivé přítomné chemické prvky.  

Potenciální využití mobilní laboratoře je široké: kontrola kvality produktu ve výrobních firmách, třídící linky, detekce znečištění vody, vzduchu, půdy, rostlin; rozbor hornin, stavebních materiálů, plynů, archeologických nálezů, apod. „Zjištění stavu mostu ze země by díky zařízení LIBS nemělo být nic výjimečného,“ upozornil Radimír Vrba, ředitel CEITEC VUT.  

rLIBS je výsledkem úzké spolupráce týmů z CEITEC Vysokého učení technického v Brně, Masarykovy univerzity a společnosti TESCAN  .„Jedním z našich cílů je přenášet nejnovější poznatky z oblasti vědy a výzkumu také do praxe. Dálková laboratoř rLIBS, jak ji nazýváme, je ideálním příkladem toho, že úzce spolupracujeme s průmyslem a hledáme cesty, jak se uplatnit na trhu,“ doplnil ředitel CEITEC VUT Radimír Vrba.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...