Zájem o letní brigády ze strany studentů klesá

Brno, 8. července 2014 - Podle údajů personální agentury Grafton Recruitment klesá zájem studentů o letní brigády meziročně až o 10 %. Brigádnická místa tak často zaujmou nezaměstnaní. Nejčastější místa pro brigády lze najít v cestovním ruchu, zemědělství, lesnictví a ve výrobních firmách. Až 70 % brigádnických míst je obsazeno přes známosti a reference.

Studenti-v-lavici-vysokoskolaci

„Se změnou trhu se pojem letní brigáda výrazně mění. Na trhu je totiž daleko více lidí, kteří na tento druh práce reagují. Nejsou to zdaleka jen studenti, ale také lidé, kteří hledají krátkodobou práci, protože jsou dlouhodobě nezaměstnaní a v létě si chtějí přivydělat alespoň tímto způsobem,“ uvedl Luboš Rejchrt, ředitel Grafton Recruitment.

„Zájem o letní brigádu ze strany studentů navíc za poslední tři roky stále meziročně klesá, vždy zhruba o 10 %. V některých případech zajišťují svým potomkům práci na léto spíše jejich horliví rodiče,“ doplnil Rejchrt.

Studenti mají zájem především o kancelářskou práci či brigádu v obchodě, což jsou spíše celoroční, nikoliv sezónní záležitosti. Největší nabídka je přitom v lesnictví zemědělství a v průmyslových oblastech i ve výrobních firmách, kde musí přes léto zajistit provoz nenarušený dovolenými, a proto nabírají operátory výroby bez kvalifikace.

Hodinová mzda brigádníka se aktuálně pohybuje mezi 60 až 110 Kč. Ve většině případů začnou zaměstnavatelé hledat brigádnické síly až na poslední chvíli. Ze strany zájemců je pak nutné být schopen reagovat operativně – potřeba obsadit místo může být i v řádu hodin.

Před nástupem na letní brigádu by uchazeči měli dát pozor na správně uzavřený pracovně právní vztah. Na krátkodobou brigádu lze využít jak pracovní smlouvu, tak i Dohodu o pracovní činnosti či Dohodou o provedení práce.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...