Průzkum: České stavebnictví čeká letos stagnace

Brno, 12. března 2014 - Po předchozích pěti letech pravidelných poklesů očekávají ředitelé stavebních společností v roce 2014 stagnaci. První mírný růst by se do sektoru měl vrátit v roce 2015, pokud se nové vládě podaří nastartovat proinvestiční politiku.

stavebnictvi zelezobeton stavitel

Aktuálním problémem bránícím růstu stavebnictví je nedostatek projektů připravených k realizaci a také jejich špatná kvalita, která vede v řadě případů ke sporům mezi stavební firmou a investorem. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví zpracované společnostmi CEEC Research a KPMG Česká republika.

Pro nastartování sektoru bude klíčovým prvkem přístup nové vlády, uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. „Pokud se vládě podaří nastartovat plánovanou proinvestiční politiku, mohlo by české stavebnictví již v letošním roce najít své dno. Zásadním krokem by měla být co nejrychleji obnovená příprava projektů, podle nichž by bylo možné začít stavby následně realizovat. Bez nich se z místa nepohneme.“

Podle průzkumu byla loni více jak třetina projektů natolik špatných, že musely být v průběhu stavby výrazně přepracovány. Tím se náklady staveb zvýšily až o 11 procent. Tři ze čtyř projektových firem ale uvádějí, že v důsledku zmíněných nízkých cen nebudou moci kvalitu svých projektů v tomto ohledu zlepšit. Výsledky průzkumu také ukazují, že až osm ředitelů z deseti se obává, že stavební firmy budou kvůli problémům s neplacením od některých investorů nuceny řešit situaci soudně a stavby budou muset zastavit.

(red)


Související články:

Veletrhy, konference a semináře

<<  Červen 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF