Průzkum: České stavebnictví čeká letos stagnace

Brno, 12. března 2014 - Po předchozích pěti letech pravidelných poklesů očekávají ředitelé stavebních společností v roce 2014 stagnaci. První mírný růst by se do sektoru měl vrátit v roce 2015, pokud se nové vládě podaří nastartovat proinvestiční politiku.

stavebnictvi zelezobeton stavitel

Aktuálním problémem bránícím růstu stavebnictví je nedostatek projektů připravených k realizaci a také jejich špatná kvalita, která vede v řadě případů ke sporům mezi stavební firmou a investorem. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví zpracované společnostmi CEEC Research a KPMG Česká republika.

Pro nastartování sektoru bude klíčovým prvkem přístup nové vlády, uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. „Pokud se vládě podaří nastartovat plánovanou proinvestiční politiku, mohlo by české stavebnictví již v letošním roce najít své dno. Zásadním krokem by měla být co nejrychleji obnovená příprava projektů, podle nichž by bylo možné začít stavby následně realizovat. Bez nich se z místa nepohneme.“

Podle průzkumu byla loni více jak třetina projektů natolik špatných, že musely být v průběhu stavby výrazně přepracovány. Tím se náklady staveb zvýšily až o 11 procent. Tři ze čtyř projektových firem ale uvádějí, že v důsledku zmíněných nízkých cen nebudou moci kvalitu svých projektů v tomto ohledu zlepšit. Výsledky průzkumu také ukazují, že až osm ředitelů z deseti se obává, že stavební firmy budou kvůli problémům s neplacením od některých investorů nuceny řešit situaci soudně a stavby budou muset zastavit.

(red)


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN