Regus: Pracující matky potřebují vyšší flexibilitu

Brno/Praha, 10. března 2014 – „Skutečná rovnoprávnost by nastala tehdy, kdyby ženy řídily polovinu našich zemí a společností a muži řídili polovinu našich domácností,“ píše Sheryl Sandbergová ve své knize Lean in. Nejnovější průzkum společnosti Regus, která je poskytovatelem flexibilních pracovišť, potvrzuje, že pohled na tuto problematiku se rychle mění. Až 91 % oslovených českých firem uvádí, že společnosti, které by nezaměstnaly ženy po mateřské dovolené, o hodně přicházejí.

manazerka

Pracující matky se do zaměstnání rozhodně nevracejí se zastaralými kontakty a bez znalostí. 62 % respondentů naopak prohlásilo, že matky po návratu z mateřské dovolené přinášejí cenné dovednosti a odborné znalosti. Toto jsou klíčové poznatky z nejnovějšího průzkumu společnosti Regus zahrnujícího názory více než 19 000 vedoucích pracovníků a majitelů firem z 98 zemí.

Respondenti uvedli, že pružná pracovní doba, možnost pracovat v blízkosti domova a alespoň částečné nahrazení pracovních cest za videokonference, patří mezi hlavní strategie vedoucí k začlenění vyššího počtu matek zpět do pracovního procesu.

Mezi další zajímavá čísla průzkumu patří:

  • 65 % respondentů z České republiky uvádí, že stále více žen by po mateřské dovolené uvítalo práci z domova
  • 51 % oslovených říká, že možnost pracovat v blízkosti domova je klíčovým motivačním prvkem
  • 49 % uvádí, že by ženám po mateřské dovolené pomohla příležitost pracovat na částečný pracovní úvazek

„Aktuální průzkumy zdůrazňují, že pokud se ženy nepodílí na ekonomice, pro některé země to představuje náklady ve výši až 27 % HDP na obyvatele, a že podniky, ve kterých je ve správní radě zastoupeno více žen, vykazují vyšší zisky,“ říká Ruud Doggen, výkonný ředitel společnosti Regus pro region CEE. „Proto je nejvyšší čas, aby se podniky začaly zabývat otázkou, jak přizpůsobit pracovní postupy, aby více vyhovovaly potřebám pracujících matek.“

„Firmy si hodnotu pracujících matek uvědomují. Když se však ženy po mateřské dovolené vrátí do práce, často zjistí, že udržet rovnováhu mezi pracovními a osobními povinnostmi může být často velmi náročné, ne-li nemožné. Proto není divu, že stále více matek požaduje možnosti flexibilní práce. Ať již to znamená flexibilní pracovní dobu, alespoň příležitostnou práci v blízkosti domova nebo jejich rodině či možnost využití videokonferencí namísto zdlouhavých pracovních cest. Všechny tyto změny jsou důležitými podněty, které více ženám pomohou vrátit se zpět do práce a představují pracoviště budoucnosti,“ dodává Doggen.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...