Daně 2014: vyznejte se ve změnách!

Brno, 27. ledna 2014 - Daňové novinky roku 2014 přinášejí omezení řady osvobození od daně, ale i výhodné převedení daně dědické pro třetí osoby nebo povinnost komunikovat s úřady v elektronické podobě. Přinášíme několik nejvýznamnějších změn pro fyzické osoby v oblastech daně z příjmu, daně z přidané hodnoty a daně z nemovitostí, které vstoupí v platnost od 1. ledna.

Dane 2014

Daň z příjmů

Významným krokem je zrušení daně dědické a daně darovací, respektive jejich převedení do daně z příjmů. Změnu ocení zvláště lidé, kteří dědí po svých velmi vzdálených příbuzných nebo dobrých přátelích – nově budou osvobozeni od dědické daně, jejíž sazba činila až 20 procent z ceny majetku, stejně jako členové nejužší rodiny.

Naopak daň darovací bude pro většinu transakcí vyšší než dosud, jelikož se ustálí na jednotné sazbě daně z příjmů, tedy na 15 procentech. Ve svůj prospěch však mohou daňovou novinku využít fyzické osoby – zaměstnavatelé. „Převod daně darovací do daní z příjmů umožnil poskytnutí bezúročné půjčky, které bylo dosud dodaňováno jako jiný majetkový prospěch daní darovací nebo v případě zaměstnanců jako mzda. Bez této povinnosti získali zaměstnavatelé nový výhodný druh benefitu pro své zaměstnance," vysvětluje daňová poradkyně Blanka Štarmanová, jednatelka společnosti TaxVision.

Řadu fyzických osob potěší zvýšení hraniční částky pro osvobození příležitostných příjmů z 20 na 30 tisíc korun ročně. Třetinový bonus se týká všech výdělečných subjektů, které nespadají pod podnikatele, například příležitostných pěstitelů, chovatelů i pronajímatelů movitých věcí. „Na druhou stranu pro podnikatele může být výhodou zvýšení limitu pro odpočet poskytnutých darů fyzickými osobami z 10 na 15 procent," podotýká Štarmanová.

Do stejné kategorie změn spadá také prodloužení časového testu pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů ze šesti měsíců na tři roky. Alespoň tak dlouhá doba by měla uplynout od nákupu po prodej cenných papírů, aby jejich majitel nemusel zdaňovat vygenerovaný zisk. Současně a nezávisle na plnění časového testu však začne platit i roční limit pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů, které nesmí být předmětem obchodního majetku, 100 tisíc korun. To by mělo ulehčit drobnějším investorům. Zdanění podílu na zisku firmy – dividendy –, jehož osvobození mělo nabýt účinnosti od 1. ledna 2014, zůstává nadále beze změny.

Dane 2014 2

Daň z přidané hodnoty

Obrat pro povinnou registraci k DPH zůstává na jednom milionu korun, probíraná částka 750 tisíc vstoupí v platnost až o rok později – od 1. ledna 2015. Nově musí být podáno přiznání k DPH pouze elektronicky, výjimku tvoří fyzické osoby s obratem do šesti miliónů korun. Pouze elektronická komunikace bude nastavena také mezi zaměstnavateli a Českou správou sociálního zabezpečení.

„Nejvíc by mohlo daného podnikatele – plátce DPH – překvapit, že když podá papírově přiznání k DPH za čtvrté čtvrtletí nebo za prosinec 2013 v řádném termínu 25. 1. 2014, nebude ho mít platně podané a pravděpodobně mu ho na finančním úřadu nevezmou. Vyřešit to bude muset elektronicky," varuje Štarmanová. „Obdobně zaměstnavatel, který byl dosud zvyklý posílat na správu sociálního zabezpečení přehledy poštou nebo je tam zanést, už to tak od 1. 1. 2014 udělat nemůže. Elektronickou komunikaci lze zajistit z datových schránek ve formátu .xml nebo podáním s elektronickým podpisem. Zde doporučuji obrátit se na daňového poradce nebo na účetní firmu, kteří to bez průtahů vyřeší za podnikatele."

Daň z převodu nemovitostí

Aktuální daň z převodu nemovitostí vystřídá daň z nabytí nemovitostí. Novinkou je zrušení osvobození od daně u nemovitých vkladů do základního kapitálu firem a u nepoužívaných staveb. „Sazba daně zůstává na zavedených čtyřech procentech a také poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí zůstává prodávající, nově se však strany mohou smluvně dohodnout, že poplatníkem bude nabyvatel," dodává Štarmanová.

Dříve zastával kupující striktně pozici ručitele, na kterého se finanční úřad obracel v případě, že prodávající daň nezaplatil, nyní si může kupující tento závazek sjednat přímo na sebe a nespoléhat na cizí osobu.

(tof)

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...