Vzejde z Brna nový Bill Gates?

Brno, 25. června 2013 - Microsoft, Apple, IBM, HP či Google – tyto globální lídry na trhu informačních technologií není snad ani třeba blíže přestavovat. Možná jim však v Brně, kterému se ne nadarmo přezdívá české Silicon Valley, právě vyrůstá doposud skrytá konkurence.

TOP IT 01

Jedním z míst, kde jsou do praxe uváděny nové a neotřelé nápady, je Jihomoravské inovační centrum, které v letošním roce oslaví kulatých deset let. Za historii jeho působení z něj vzešly desítky firem, z nichž některé se staly lídry na trhu nejen u nás, ale i v zahraničí. Velmi dynamickým oborem současnosti jsou informační technologie, kde se trh mění doslova každým dnem. A není vůbec vyloučené, že o některých brněnských firmách právě z této oblasti, o firmách, na jejichž počátku stál například jen zajímavý nápad několika studentů, ještě svět uslyší. Pojďme se ně nyní blíže podívat!

CaverSoft

Vývoj nových léků klasickými metodami je pro farmaceutické firmy čím dál dražší a časově náročnější. Řešení tohoto problému se zrodilo v Brně a je jím software firmy CaverSoft. Zdlouhavé pokusy v laboratořích metodou pokus–omyl nahrazuje počítačovou simulací. Dokáže totiž popsat strukturu bílkovin a předpovědět jejich chování v reakci s dalšími látkami. Díky spolupráci biochemiků a informatiků z Masarykovy univerzity vznikl unikátní program, který v současnosti využívají světová vědecká pracoviště na Harvardu či Stanfordu, dohromady má více než 4 500 registrovaných uživatelů. Software Caver vzbudil takový rozruch, že se samy velké koncerny začaly zajímat o komerční licence. Z původně akademického projektu tak vznikla spin-off firma CaverSoft, která bodovala v TOP 10 projektů na mezinárodní biotechnologické soutěži Best of Biotech. Nyní připravují v rámci Innovation parku JIC spuštění komerční verze produktu.

TOP IT 02

Bender Robotics

Jak zaujmout zákazníky či návštěvníky akce zcela novým a neotřelým způsobem? Na otázku, se kterou si láme hlavu každá reklamní agentura, našla parta milovníků robotických technologií odpověď v podobě unikátního prezentačního robota Advee. Tento miláček každé akce se dokáže pohybovat mezi účastníky, komunikovat s nimi a na vestavěném displeji prezentovat potřebné informace, které dokáže i vytisknout. Robot je nabízen k pronájmu, v minulém roce představila firma i model určený k prodeji koncovým zákazníkům – Advee xStatic, který se nepohybuje, přesto ale dokáže díky interakci zaujmout.

TOP IT 09
Robot si zatančil třeba na Českém plesu v Bruselu, zvítězil i na POPAI Awards v kategorii Novinky a vyspělé technologie plus získal i cenu za kreativitu a za materiálovou a technickou inovaci. Bender robotics se nevěnuje jen robotovi Advee, ale pracuje i na zakázkovém vývoji robotických technologií.

Celebrio software

Přáli byste si, aby si vaše babička dokázala prohlédnout digitální fotky, přečíst zprávy on-line nebo si s vámi psát e-maily? Stejné přání měli i studenti Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, kteří v rámci akcelerátoru StarCube Jihomoravského inovačního centra nastartovali svou firmu Celebrio software, se kterou nyní sídlí v Innovation parku JIC.

TOP IT 03

Jejich aplikace Celebrio, která simuluje operační systém, nabízí jednoduché a intuitivní ovládání a pečlivě vybrané funkce. Tím cílí na seniory, pro které jsou klasické operační systémy uživatelsky nepříjemné a komplikované. Celebrio je možné používat na počítači s Windows nebo tabletu s Androidem. Nápad bodoval v řadě soutěží u nás i v zahraničí, v minulém roce získala firma Celebrio software navíc silného partnera Alza.cz.

GINA software

V roce 2010 zasáhlo tři studenty brněnského VUT sledování zemětřesení na Haiti, rozhodli se proto vytvořit technologii, která by pomohla záchranářům efektivně a rychle sdílet informace v terénu. A tak vznikla GINA – Geographic Information Assistant. GINA umožňuje nejen záchranářům zaznamenávat jednotlivě informace do příručního zařízení a sdílet je s ostatními. Mohou tak jednoduše mapovat i rozsáhlé lokality, využití nachází technologie i při správě a ostraze objektů. V současnosti ji testují i naše záchranné složky, hasiči nebo sanitky mohou být díky tomuto systému na místě rychleji a okamžitě sdílet informace o dané situaci nebo si naopak vyžádat další pokyny. GINA zaujala i na mezinárodním finále soutěže Microsoft Imagine cup, na svém blogu o ní psal i Bill Gates.

TOP IT 05

Vronli (Servis Na Klik)

Vyřeší vám problém s počítačem, aniž byste šli do servisu nebo sami cokoliv dělali. To nabízí služba Servis Na Klik společnosti Vronli, díky které se technik vzdáleně připojí k počítači a poté odstraní viry, zrychlí počítač nebo instaluje nový software. Standardní poskytování zákaznické podpory probíhá u nás většinou přes telefon či e-mail. Tento způsob s sebou nese pro firmy velké náklady na call centra a operátory. Tlak na snižování nákladů vede ve výsledku k nízké kvalitě služby, základně vyškolení operátoři nejsou schopni zákazníkům reálně pomoci. Služba Servis Na Klik je zajímavá právě pro tyto firmy, které zákaznickou podporu již provozují, a to hlavně v outsourcované podobě. Pokud firma svým zákazníkům zprostředkuje podporu prostřednictvím Servisu Na Klik, nejen že za vyřešení jejich problémů neplatí, ale za každého zprostředkovaného zákazníka získá marži. Z technické podpory se tak stává místo nákladové položky nový příjmový kanál.

TOP IT 04

Idea RS

Když se ve světě projektují nové mrakodrapy či mosty, s velkou pravděpodobností u toho nechybí statický software brněnské firmy IDEA RS. Ta totiž spolupracuje s jihokorejskou firmou MIDAS IT, která je ve statickém softwaru světovou jedničkou, podílela se třeba i na projektu nejvyšší budovy světa Burj Khalifa v Dubaji. IDEA RS vyvíjí novou generaci programů pro výpočty betonových, ocelových a předpjatých konstrukcí, jejich částí a detailů. Protože jdou brněnští odborníci naproti trendům, poskytují svá řešení pro statiky také v populárním „cloudu". Firma staví na expertize a zkušenostech vysokoškolských pedagogů a dlouholetých vedoucích různých výzkumných týmů – Jaroslava Navrátila a Lubomíra Šabatky.

TOP IT 06

Survio

Ať už jste v Kanadě, Brazílii nebo Česku, když chcete jednoduše vytvořit on-line dotazník, pomůže vám brněnský startup Survio. Jednoduchý nástroj pro tvoření, správu a vyhodnocování dotazníků on-line je na trhu jen rok, za tu dobu ale expandoval už do 124 zemí po celém světě a k dispozici je ve více než 11 jazycích. Díky Surviu je snadné vytvořit dotazník během pár minut, k dispozici je vám totiž více jak 500 šablon, ze kterých můžete vycházet. Za své jednoleté působení nasbíralo Survio ve svých dotaznících více než jeden milión odpovědí. Čím vítězí brněnský on-line dotazovací nástroj nad zahraniční konkurencí? Především živým zákaznickým servisem – živým ve smyslu poskytovaným lidmi a ne hlasovými automaty či strojově generovanými e-maily a živým také ve smyslu rychlým a okamžitým.

TOP IT 08

Ve spolupráci s JIC připravil Kryštof Turek
Foto: archív JIC

Ředitel JICu: Naše novinky rád testuji osobně

TOP IT 07Když jsem se někdy ještě před revolucí na gymnáziu poprvé setkal s počítačem, tehdy to byl programovací jazyk Karel posunující robota vlevo, vpravo, vpřed, nenapadlo by mě, že mě život povede k tomu, že budu jednou pomáhat v rozvoji technologickým startupům, pro které je počítač alfou a omegou všeho byznysu.

Pro někoho jsou počítače a nové technologie nutné zlo, jiní se v technologických novinkách naopak vyžívají a cíleně je vyhledávají. Nepatřím ani k jedné skupině. Od technologií si držím odstup a nechci, aby mi počítač či mobil „pohltil" spoustu času, který radši strávím s rodinou. Smartphone ale mám a je to pro mě užitečný pomocník, který dokáže usnadnit život. Používám technologie tam, kde mi to zjednoduší život, nejnovější „vychytávky" u mě ale nenajdete.

Kde dělám výjimky a cíleně a rád nové aplikace či technologické produkty testuji, to jsou ty věci, které pochází přímo od nás z JIC Innovation parku. Nechal jsem si nainstalovat třeba GINU, s kolegy na JIC používáme dotazníky Survio, semináře a workshopy organizujeme přes další z našich startupů – TakePlace. Přál bych si, aby bylo v Brně více technologických patriotů, kteří by podobně dávali přednost softwaru a produktům z našeho moravského „Silicon Valley". I když – možná až mě jednou bude chtít vystřídat na mé pozici robot Advee, změním názor.

Jiří Hudeček, ředitel Jihomoravského inovačního centra

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF