Zájem o nákup investičního zlata v loňském roce výrazně vzrostl

Brno, 28. ledna 2013 - Česká mincovna zaznamenala v loňském roce 15% meziroční nárůst zájmu o nákup investičního zlata. V roce 2012 společnost prodala investiční zlato v hodnotě cca 350 mil. Kč, což je zhruba ekvivalent čtvrt tuny ryzího kovu. Dvě třetiny z toho tvořily investiční slitky, zbylou třetinu investiční mince.

zlata-cihla

Po drahých kovech, konkrétně po investičním zlatě, dlouhodobě roste poptávka. Přibývá také zájemců o zlato v jeho fyzické, nikoli jen virtuální, podobě. S tím se ruku v ruce zvyšují také požadavky na jeho bezpečné uskladnění. „Slitek o váze 1 g je veliký asi jako SIM karta, kilový slitek v hodnotě přesahující milion korun pak nepřesahuje velikost běžného mobilního telefonu. Zlato je tak dobře skladovatelné, přičemž zásadní jsou podmínky takového uskladnění. V naší trezorové místnosti lze naprosto bezpečně uložit drahé kovy bez jakéhokoliv omezení,“ uvádí Tomasz Surdy, obchodní ředitel České mincovny.

Nárůst zájmu o nákup fyzického investičního zlata vedl Českou mincovnu ke spuštění investičního portálu ČM Aurum, kde je možné zlato nakupovat jednoduše a bezpečně on-line. Zájemci zde mohou navíc využít služby Spoření ve zlatě, které je dostupné i menším investorům.  „Průměrně u nás zákazníci ukládají cca 1 200 Kč měsíčně, ale spořit mohou již od 200 Kč,“ říká Surdy.

Zlato je vhodné zejména pro dlouhodobou investici, protože představuje zároveň i ochranu proti inflaci a náhlým výkyvům ekonomiky. Podle informací Českého statistického úřadu dosáhla míra inflace za loňský rok úrovně 3,3 %, což je nejvyšší hodnota za poslední čtyři roky. Přitom ani ty nejlepší spořicí účty na našem trhu nedosahují na tuto mez (cca 2,1 %). Oproti tomu zlato dosáhlo od roku 2000 rekordního zhodnocení 470 %, v průměru 17 % ročně. V  roce 2012 rostlo na burze mezi květnem a zářím o celých 16 %.

Vývoj ceny zlata za posledních 10 let (linka grafu označuje vývoj ceny zlata obchodovaného na burze v New Yorku):

Vyvoj-ceny-zlata-kitco-10-let


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...