Zájem o nákup investičního zlata v loňském roce výrazně vzrostl

Brno, 28. ledna 2013 - Česká mincovna zaznamenala v loňském roce 15% meziroční nárůst zájmu o nákup investičního zlata. V roce 2012 společnost prodala investiční zlato v hodnotě cca 350 mil. Kč, což je zhruba ekvivalent čtvrt tuny ryzího kovu. Dvě třetiny z toho tvořily investiční slitky, zbylou třetinu investiční mince.

zlata-cihla

Po drahých kovech, konkrétně po investičním zlatě, dlouhodobě roste poptávka. Přibývá také zájemců o zlato v jeho fyzické, nikoli jen virtuální, podobě. S tím se ruku v ruce zvyšují také požadavky na jeho bezpečné uskladnění. „Slitek o váze 1 g je veliký asi jako SIM karta, kilový slitek v hodnotě přesahující milion korun pak nepřesahuje velikost běžného mobilního telefonu. Zlato je tak dobře skladovatelné, přičemž zásadní jsou podmínky takového uskladnění. V naší trezorové místnosti lze naprosto bezpečně uložit drahé kovy bez jakéhokoliv omezení,“ uvádí Tomasz Surdy, obchodní ředitel České mincovny.

Nárůst zájmu o nákup fyzického investičního zlata vedl Českou mincovnu ke spuštění investičního portálu ČM Aurum, kde je možné zlato nakupovat jednoduše a bezpečně on-line. Zájemci zde mohou navíc využít služby Spoření ve zlatě, které je dostupné i menším investorům.  „Průměrně u nás zákazníci ukládají cca 1 200 Kč měsíčně, ale spořit mohou již od 200 Kč,“ říká Surdy.

Zlato je vhodné zejména pro dlouhodobou investici, protože představuje zároveň i ochranu proti inflaci a náhlým výkyvům ekonomiky. Podle informací Českého statistického úřadu dosáhla míra inflace za loňský rok úrovně 3,3 %, což je nejvyšší hodnota za poslední čtyři roky. Přitom ani ty nejlepší spořicí účty na našem trhu nedosahují na tuto mez (cca 2,1 %). Oproti tomu zlato dosáhlo od roku 2000 rekordního zhodnocení 470 %, v průměru 17 % ročně. V  roce 2012 rostlo na burze mezi květnem a zářím o celých 16 %.

Vývoj ceny zlata za posledních 10 let (linka grafu označuje vývoj ceny zlata obchodovaného na burze v New Yorku):

Vyvoj-ceny-zlata-kitco-10-let


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN