Štikou českého byznysu je společnost Tescan

Praha, 16. října 2012 (MEDIAFAX) - První místo v žebříčku soutěže Štiky českého byznysu obsadila brněnská firma Tescan dodávající přístrojovou techniku a vědecká zařízení. Výsledky devátého ročníku akce zveřejnil v úterý její organizátor, společnost Coface Czech.

phaeoceros_carolinianus-tescan

Stříbrnou příčku získala jihomoravská společnost Viscofan, člen španělské skupiny Viscofan Group, největšího světového výrobce umělých střívek určených zejména pro masný průmysl. Ocenění za třetí místo putuje do Plzeňského kraje za firmou ETD Transformátory zabývající se výrobou elektronických zařízení na území České a Slovenské republiky.

Skokanem roku 2012 a tedy společností s nejlepším řízeným růstem firmy za poslední tři sledované roky (2009 až 2011) je Lesko-Velkoobchod nápojů sídlící ve Zlíně.

"Pro devátý ročník Štik českého byznysu jsme vycházeli ze záznamů naší databáze čítající cca 700 tisíc firem, které jsou registrované v obchodním rejstříku. Nicméně kvůli nízkému počtu zveřejněných účetních závěrek bylo dále jen zhruba 80 tisíc z nich vhodných k dalšímu zpracování podkladů z pohledu finanční analýzy, která je nutnou podmínkou pro sestavení žebříčku štik," uvedl Martin Růžička, manažer skupiny Coface v České republice.

Pro hodnocení nejúspěšnějších českých firem organizátoři dále použili vstupní kritéria jako je velikost obratu nebo předmět činnosti, díky čemuž dále zúžili kandidáty na 2500 firem. "Z těchto kandidátů jsme nakonec vybrali a sestavili žebříček 140 nejlépe hodnocených firem ve 14 krajích České republiky," popsal postup selekce nejdravějších českých firem Růžička.

Výsledky úspěšných štik podle jeho slov ukazují, že ryze české společnosti v uplynulých náročných letech dokázaly směle konkurovat nadnárodním společnostem. "Za období 2009 až 2011 rostl průměrný zisk českých štik ročně o 50 procent, kdežto u štik z řad nadnárodních společností to bylo jen o 14 procent. České štiky by se však od svých nadnárodních kolegyň měly učit stabilitě a udržitelnosti svého podnikání," říká partner poradenské společnosti PwC ČR David Borkovec.

Na výsledcích letošního žebříčku je rovněž zajímavé srovnání počtu zastoupených zahraničních a tuzemských společností v jednotlivých krajích. Z celkového počtu 14 krajů bylo sedm, kde se v Top 10 umístilo více českých než nadnárodních společností, čtyři kraje naopak s převahou zahraničních a tři kraje se shodným poměrem. "Lze tedy s nadsázkou říci, že české firmy s mírným náskokem zvítězily a to je pro rodinnou podnikatelskou kulturu, kterou sledujeme, potěšující. Zajímavé bude srovnání tohoto poměru v budoucích letech,“ doplňuje Petr Laštovka, partner společnosti Emun Partners.

Tabulka vítězů devátého ročníku žebříčku Štiky českého byznysu

Kraj: Společnost:
Jihočeský Viscofan CZ
Středočeský Targray CZR
Pardubický 2 VV
Moravskoslezský ČEZ Logistika
Praha Logica Czech Republic
Ústecký Meva - Tec
Liberecký Benteler Maschinenbau CZ
Olomoucký Železárny – Annahütte
Jihomoravský Tescan
Vysočina I: Kamenická stavební a obchodní firma
Zlínský Toshulín
Královéhradecký Böhm plast
Karlovarský Porfix CZ
Plzeňský ETD Transformátory

Zdroj: Štiky českého byznysu

Žebříček Štiky českého byznysu je otevřený pro všechny firmy registrované v Obchodním rejstříku ČR vyjma firem, které mají obor podnikání v oblasti zbrojní výroby nebo v oblasti výroby a distribuce paliv. Dalšími kritérii zařazení do žebříčku jsou dosažené ekonomické výsledky po sobě následujících tří let, konkrétně obrat vyšší než 10 milionů eur (24,9 milionu korun) ročně v každém hodnoceném roce a alespoň jeden kladný hospodářský výsledek a schopnost společnosti dostát svým závazkům. Žebříček je sestavován z dat obsažených v databázi informací o firmách, kterou kompletuje a aktualizuje Coface.

Jan Soukup, ilustrační foto: tescan.com

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...