Poradenské dny pomáhají nacházet vzácná umělecká díla v domácnostech

Brno, 28. května 2012 – Sotva na sobotní aukci společnosti Dorotheum padla rekordní souhrnná částka 46 milionů korun, přijíždějí znalci umění tohoto aukčního domu do Brna, aby zde nabídli své znalosti a zkušenosti všem, kteří vlastní umělecké dílo nebo starožitnost, a zvažují jejich prodej.  Takzvané „poradenské dny“ se uskuteční od 29. do 31. května v brněnském Hotelu Continental vždy od 10 do 17 hodin.

korovin-letni-den

„Poptávka po výtvarném umění a starožitnostech obecně v ekonomicky nepříznivých dobách spíše stoupá,“ říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky slavného Dorothea. „Je dobré tento trend využít, jelikož správné načasování hraje vždy při prodeji umění zásadní roli.“ Umělecká díla na aukcích většinou pořizují sběratelé, v době finanční krize k nim přibývají také investoři, kteří ztratili důvěru ve finanční produkty a nemovitosti. Proto se přirozeně obrací k tradičnějším komoditám, jako je umění nebo třeba šperky. „Pokud tedy někdo vlastní umělecké dílo, měl by přemýšlet o jeho prodeji i v případě, že prodávat z existenčních důvodů nemusí,“ dodává Gálová.

O tom, že prodej uměleckého díla prostřednictvím aukce může jeho majiteli přinést skutečně zajímavou částku, svědčí i sobotní prodej obrazu Konstantina Korovina Letní den na aukci Dorotheum. Tento obraz se dlouhá léta nacházel v rodině, která tušila, že jde o významnějšího ruského autora, ale v žádném případě nemohli předpokládat, že se o toto dílo strhne mezi ruskými sběrateli, kteří patří v posledních letech k těm nejaktivnějším hráčům na světovém trhu s uměním, doslova lítý boj. Kupci v sále se „přebíjeli“ s kupci na telefonu, statisíce přibývaly doslova závratnou rychlostí. Vyvolávací cena tohoto obrazu byla stanovena na 1,9 milionů korun a částka, kterou bude muset zahraniční vydražitel za něj uhradit, je ve finále 11, 6 milionů korun.

(red), foto: www.dorotheum.cz


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN