Poradenské dny pomáhají nacházet vzácná umělecká díla v domácnostech

Brno, 28. května 2012 – Sotva na sobotní aukci společnosti Dorotheum padla rekordní souhrnná částka 46 milionů korun, přijíždějí znalci umění tohoto aukčního domu do Brna, aby zde nabídli své znalosti a zkušenosti všem, kteří vlastní umělecké dílo nebo starožitnost, a zvažují jejich prodej.  Takzvané „poradenské dny“ se uskuteční od 29. do 31. května v brněnském Hotelu Continental vždy od 10 do 17 hodin.

korovin-letni-den

„Poptávka po výtvarném umění a starožitnostech obecně v ekonomicky nepříznivých dobách spíše stoupá,“ říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky slavného Dorothea. „Je dobré tento trend využít, jelikož správné načasování hraje vždy při prodeji umění zásadní roli.“ Umělecká díla na aukcích většinou pořizují sběratelé, v době finanční krize k nim přibývají také investoři, kteří ztratili důvěru ve finanční produkty a nemovitosti. Proto se přirozeně obrací k tradičnějším komoditám, jako je umění nebo třeba šperky. „Pokud tedy někdo vlastní umělecké dílo, měl by přemýšlet o jeho prodeji i v případě, že prodávat z existenčních důvodů nemusí,“ dodává Gálová.

O tom, že prodej uměleckého díla prostřednictvím aukce může jeho majiteli přinést skutečně zajímavou částku, svědčí i sobotní prodej obrazu Konstantina Korovina Letní den na aukci Dorotheum. Tento obraz se dlouhá léta nacházel v rodině, která tušila, že jde o významnějšího ruského autora, ale v žádném případě nemohli předpokládat, že se o toto dílo strhne mezi ruskými sběrateli, kteří patří v posledních letech k těm nejaktivnějším hráčům na světovém trhu s uměním, doslova lítý boj. Kupci v sále se „přebíjeli“ s kupci na telefonu, statisíce přibývaly doslova závratnou rychlostí. Vyvolávací cena tohoto obrazu byla stanovena na 1,9 milionů korun a částka, kterou bude muset zahraniční vydražitel za něj uhradit, je ve finále 11, 6 milionů korun.

(red), foto: www.dorotheum.cz


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...