CzechInvest v Brně pomohl uskutečnit investice 26 společnostem

Jihomoravský kraj vloni v projektech získaných agenturou CzechInvest přilákal nejvíc nových pracovních míst. Investoři tu celkem přislíbili vytvořit zaměstnání pro 2 558 lidí. Desetina pozic bude patřit vysokoškolákům. Vyplývá to z aktuálních statistik přílivu investic agentury CzechInvest. V Jihomoravském kraji tak vzniká celkem 35 investičních projektů za 2,287 miliardy korun.
„Velmi úspěšné je především Brno, kterému se dlouhodobě daří lákat investice do výzkumu a vývoje nebo do strategických služeb, jako je například vývoj softwaru. Vloni tak CzechInvest přímo v Brně pomohl uskutečnit investice celkem 26 společnostem. A plných 22 z nich plánuje právě vývojová centra nebo centra sdílených služeb,“ dodává Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.
Nejčastěji v Jihomoravském kraji investovaly společnosti, které působí ve strojírenství a v elektronickém a elektrotechnickém průmyslu. Z obou těchto odvětví v kraji vznikne shodně po osmi nových projektech. V těsném závěsu za elektronikou a strojírenstvím skončili vývojáři softwaru. Ti ohlásili sedm nových investic. Všechny přitom zamíří přímo do Brna.

Jednou ze společností, která vloni v Jihomoravském kraji oznámila plány na budoucí expanzi, jsou američtí vývojáři otevřeného softwaru Red Hat. Ti v Brně působí už čtyři roky a v současné době tu zaměstnávají na dvě stovky vývojářů. Plány na rozšíření přijel v říjnu oznámit viceprezident společnost Paul Cormier, který také brněnské pobočce předal ocenění pro nejlepší inženýrské středisko Red Hat na světě.
„Brno patří k regionům s nejvyšší koncentrací vysokoškolských studentů. A právě rozsáhlá nabídka mladých talentů je to, co na jih Moravy táhne nové a nové investory,“ vysvětluje Rudyšarová. Celkem tak CzechInvest dosud pro jižní Moravu získal 212 investorů, kteří tu do svých projektů vloží 59,350 miliardy korun. Práci v nich postupně nachází 27 028 lidí. Od svého založení v roce 1992 se agentura CzechInvest podílela na 1 356 investicích v hodnotě 665 miliard korun. Přímo v projektech zprostředkovaných agenturou CzechInvest nachází postupně práci 206 338 lidí. Další tisíce pracovních míst pak vznikají v navazujících investicích.


Související články: