Nesehnutí napadli stavbu bytových domů v Líšni, developer je prý buduje načerno

stavba2-250Brno, 2. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - V brněnské Líšni v Horníkově ulici začala na místě pokáceného borového háje stavba bytových domů, na které údajně nemá investor Net Development stavební povolení. Ve středu to řekl Lukáš Lyer z brněnské organizace Nesehnutí.

"Investor se ohání pouze certifikátem autorizovaného inspektora Milana Teigisera, jehož platnost však nyní teprve posuzuje ministerstvo pro místní rozvoj," řekl Lyer.

Stejný inspektor, který povolil kontroverzní stavbu Bauhausu v Ivanovicích, podle Lyera i v Líšni ignoroval sousedy a certifikát navzdory jejich stanovisku vydal. "Porušil tím stavební zákon. Nyní porušuje zákon investor a využívá nečinnosti ministerstva. To neřeší jednotlivé případy podezřelých certifikátů ani nedostatky v legislativě, které umožňují rozmach nezákonné výstavby v zemi," poznamenal Lyer.

O spuštění stavby domů v Horníkově ulici informuje na svých stránkách sám investor, společnost Net Development. Zaštiťuje se certifikátem od autorizovaného inspektora Milana Teigisera, známého kromě projektu Bauhausu v Brně-Ivanovicích i z kauzy spojené se stavbou výškových domů v Praze na Pankráci.

"Vydaný certifikát pro líšeňskou Horníkovu ulici byl napaden žalobou, kterou Městský soud v Praze vyhodnotil jako odvolání a postoupil ministerstvu pro místní rozvoj. Tím ministerstvu přiřkl roli odvolacího orgánu ve věcech certifikátů autorizovaných inspektorů," řekla Sandra Podskalská z advokátní kanceláře Šikola a partneři.

"Ministerstvo by mělo o tomto odvolání rozhodnout, případně může podat kompetenční žalobu, pokud se svou rolí odvolacího orgánu nesouhlasí. Každopádně by ale mělo v této situaci konat. Již od června je však nečinné," dodala advokátka.

Ivana Kozubíková z vedení brněnské společnosti Net Development označila informace Nesehnutí za nepřesné a nepravdivé. "Více se k věci vyjádří během dne majitel společnosti," dodala.

Spuštění údajné černé stavby v Brně-Líšni je podle aktivistů z Nesehnutí další ukázkou, že stavební zákon umožňuje investorům obcházet úřady i veřejnost. Ministerstvo pro místní rozvoj podle nich nezvládá krizovou situaci, kdy se po České republice rozmáhá nezákonná výstavba s pokoutně vydanými certifikáty.

"Ministr Jankovský a jeho náměstek Kalous by měli neudržitelnou situaci s divokým vydáváním stavebních certifikátů v České republice konečně začít řešit," tvrdí Lyer. Podle něj kromě tohoto případu leží na ministerstvu již dva roky několik desítek stížností ze strany veřejnosti i obcí na práci autorizovaných inspektorů. "Téměř nulovou aktivitou při řešení stížností ministerstvo napomáhá tomu, že u nás přibývá nelegálních staveb," poznamenal Lyer. Podle něj v Česku stále chybí systémové opatření, které by obcházení zákona zarazilo.

Podle Nesehnutí by proto ministr a jeho náměstek měli předložit jednoduchou novelu zákona zajišťující možnost obrany před nezákonnými certifikáty. "Novela zákona s účinným opatřením proti nezákonným certifikátům může zlepšit postavení lidí v situacích, jako je ta v Líšni. Nemuseli by se pak domáhat svých práv vleklými soudními spory, ale měli by možnost se proti obcházení zákona a ignorování svých práv ze strany investorů bránit přímo," uzavřel Lyer.

Jiří Nováček

Související články:

Veletrhy, konference a semináře

<<  Říjen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN