Soud zastavil výstavbu Bauhausu v Brně-Ivanovicích

Brno, 16. května 2011 (MEDIAFAX) - Městský soud v Praze rozhodl o tom, že podezřelý certifikát vydaný na stavbu hobbymarketu Bauhaus v Brně-Ivanovicích musí přezkoumat ministerstvo pro místní rozvoj. Podle správního řádu proto musejí dělníci přerušit jeho výstavbu, řekla v pondělí aktivistka Petra Štěrbáková-Täuberová.

bauhaus-ne250

Aktivisté ze sdružení Klidné Ivanovice a místní obyvatelé a obyvatelky seznámili podle Štěrbákové-Täuberové s výrokem soudu i stavební úřad. "Ten musí podle zákona dohlédnout na pozastavení stavby," řekla aktivistka.

Usnesení soudu pověřuje ministerstvo pro místní rozvoj, aby posoudilo podezřelý certifikát, a žalobu občanů a občanek závazně označuje za odvolání proti certifikátu. To podle správního řádu znamená, že certifikát nyní není pravomocný. Bauhaus musí počkat na rozhodnutí ministerstva a okamžitě přestat stavět hypermarket v Ivanovicích. Pokud ministerstvo certifikát zruší, bude muset Bauhaus nedokončenou stavbu odstranit.

Bauhaus začal market stavět v roce 2010 na základě nezákonně vydaných certifikátů a ignoroval práva dotčeného obyvatelstva. Proti obřímu projektu se už v roce 2006 vyslovilo 73 procent dotazovaných obyvatel a obyvatelek Ivanovic v nezávislém průzkumu provedeném Katedrou environmentálních studií z Masarykovy univerzity.

Městský soud v Praze nyní podle Täuberové potvrdil názor ivanovických občanů a občanek, kteří se domáhali svého práva vyjadřovat se k tomu, co se děje v jejich okolí. "Soud uznal, že autorizovaný inspektor nemůže být absolutním vládcem nad výstavbou, bezohledně prosazovat zájmy svého klienta a ignorovat práva okolo bydlících lidí. Soud rozhodl, že postižení se mají možnost bránit proti nezákonným certifikátům odvoláním k ministerstvu pro místní rozvoj," zdůraznila Šterbáková-Täuberová.

Firma Bauhaus na začátku května 2010 přinesla na místní stavební úřad certifikát, který má nahrazovat stavební povolení. Na jeho základě začala o měsíc později na pozemcích kopat. Certifikát však společnost údajně získala nezákonným způsobem, najatý autorizovaný inspektor se totiž nezeptal na připomínky majitelů a majitelek rodinných domů v okolí, ty jsou přitom pro provedení stavby pouze na certifikát klíčové a z právního hlediska nezbytné. Proto občané i organizace Klidné Ivanovice a Nesehnutí podali na Bauhaus žalobu.

Jiří Nováček, foto - zdroj: ekobrana.cz

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN