Soud zastavil výstavbu Bauhausu v Brně-Ivanovicích

Brno, 16. května 2011 (MEDIAFAX) - Městský soud v Praze rozhodl o tom, že podezřelý certifikát vydaný na stavbu hobbymarketu Bauhaus v Brně-Ivanovicích musí přezkoumat ministerstvo pro místní rozvoj. Podle správního řádu proto musejí dělníci přerušit jeho výstavbu, řekla v pondělí aktivistka Petra Štěrbáková-Täuberová.

bauhaus-ne250

Aktivisté ze sdružení Klidné Ivanovice a místní obyvatelé a obyvatelky seznámili podle Štěrbákové-Täuberové s výrokem soudu i stavební úřad. "Ten musí podle zákona dohlédnout na pozastavení stavby," řekla aktivistka.

Usnesení soudu pověřuje ministerstvo pro místní rozvoj, aby posoudilo podezřelý certifikát, a žalobu občanů a občanek závazně označuje za odvolání proti certifikátu. To podle správního řádu znamená, že certifikát nyní není pravomocný. Bauhaus musí počkat na rozhodnutí ministerstva a okamžitě přestat stavět hypermarket v Ivanovicích. Pokud ministerstvo certifikát zruší, bude muset Bauhaus nedokončenou stavbu odstranit.

Bauhaus začal market stavět v roce 2010 na základě nezákonně vydaných certifikátů a ignoroval práva dotčeného obyvatelstva. Proti obřímu projektu se už v roce 2006 vyslovilo 73 procent dotazovaných obyvatel a obyvatelek Ivanovic v nezávislém průzkumu provedeném Katedrou environmentálních studií z Masarykovy univerzity.

Městský soud v Praze nyní podle Täuberové potvrdil názor ivanovických občanů a občanek, kteří se domáhali svého práva vyjadřovat se k tomu, co se děje v jejich okolí. "Soud uznal, že autorizovaný inspektor nemůže být absolutním vládcem nad výstavbou, bezohledně prosazovat zájmy svého klienta a ignorovat práva okolo bydlících lidí. Soud rozhodl, že postižení se mají možnost bránit proti nezákonným certifikátům odvoláním k ministerstvu pro místní rozvoj," zdůraznila Šterbáková-Täuberová.

Firma Bauhaus na začátku května 2010 přinesla na místní stavební úřad certifikát, který má nahrazovat stavební povolení. Na jeho základě začala o měsíc později na pozemcích kopat. Certifikát však společnost údajně získala nezákonným způsobem, najatý autorizovaný inspektor se totiž nezeptal na připomínky majitelů a majitelek rodinných domů v okolí, ty jsou přitom pro provedení stavby pouze na certifikát klíčové a z právního hlediska nezbytné. Proto občané i organizace Klidné Ivanovice a Nesehnutí podali na Bauhaus žalobu.

Jiří Nováček, foto - zdroj: ekobrana.cz

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...