Projekt studentů VUT pomáhá zachraňovat lidské životy

Brno, 1. dubna 2011 - Projekt GINA studentů brněnského VUT zachraňující lidské životy na Haiti, který svou kariéru započal vítězstvím ve studentské soutěži Imagine Cup a během dvou let se změnil v úspěšnou začínající firmu, vstoupil v lednu do inkubačního programu Jihomoravského inovačního centra. Firma GINA Software, s. r. o., vzešla z programu MIC Akcelerátor, do jehož dalšího ročníku se mohli opět hlásit podnikaví studenti s inovativními nápady.

03-vut-01

Pokud by někdo před dvěma lety Zbyňkovi Poulíčkovi, jednateli firmy GINA Software, řekl, že za dva roky bude spoluvlastnit úspěšnou začínající firmu, vyvíjet software pro záchranáře a prodávat licence do různých koutů světa, asi by tomu nevěřil. Teprve v roce 2009 začal totiž uvažovat nad tématem své diplomové práce, ze které vyrostl slibný a užitečný podnikatelský záměr.

 

Úspěch v soutěži

V rámci své diplomové práce se Zbyněk Poulíček rozhodl vytvořit mapovou aplikaci pro mobilní zařízení s podporou on-line sledování osob zobrazující jejich pohyb na mapě. Původní myšlenka využití byla spíše v oblasti turistického ruchu. Příprava na účast v soutěži Microsoft Imagine Cup 2010 se zadáním „Představte si svět, v němž technologie řeší ty nejzávažnější problémy", ho však přiměla uvažovat nad dalším možným využitím softwaru. Výsledná aplikace GINA (Geographical INformation Assistant) tak má mnohem širší záběr a skutečně zachraňuje lidské životy.

Imagine Cup se stal první zatěžkávací zkouškou. Zbyněk společně se spolužáky Borisem Procházkou a Petrou Bačíkovou nakonec vyhráli národní kolo soutěže a měli možnost prezentovat projekt na celosvětovém finále konaném v Polsku. „GINA prostřednictvím soutěže přitáhla pozornost mnoha odborníků, široké veřejnosti i médií a dodala týmu velkou motivaci. A to je přesně posláním Imagine Cupu. Nejde jenom o to vyhrát, ale také vytvořit základní kameny budoucích úspěšných firem," říká Jiří Karpeta z Microsoftu.

„Ano, ověřili jsme si, že GINU někdo opravdu chce, že to, co děláme, má význam," vysvětluje Zbyněk Poulíček. Příprava na soutěž však přinesla i další pozitiva: „Snažili jsme se, aby GINA nebyla jen projekt do soutěže, ale aby byla reálně využitelná. S tím nám pomohlo brněnské Microsoft inovační centrum. Nejenže nás jejich konzultanti připravili na soutěž, ale také nás seznámili s mnoha odborníky. Díky programu MIC Akcelerátor jsme si udělali i lepší představu o tom, co obnáší podnikání v IT," potvrzuje Petra Bačíková, která si v týmu vzala na starost grafiku a marketing.

03-vut-02

Vývoj projektu

„Velkým zlomem se pro nás stalo loňské lednové zemětřesení na Haiti. Zasáhla nás ta bezmoc, když reportéři objevovali v sutinách živé lidi, ale nebyl kolem nikdo, kdo by je byl schopen vyprostit. Došlo nám, že přesně v těchto situacích může GINA reálně pomoci v záchraně lidských životů," říká Boris Procházka. Pracovníci Hand for Help vzali první přístroje se softwarem GINA právě na Haiti, aby software otestovali v reálných podmínkách, ale hlavně ho využili pro komunikaci se členy týmu.

GINA na Haiti je užitečná i dnes – díky internetovým stránkám www.cholerahaiti.com mohou informace o počtech nemocných, umístění nemocnic a lékařských zařízení v reálném čase využívat a sledovat lidé na celém světě. Internetové stránky www.haitiwells.com zase evidují zdroje pitné vody na ostrově.

Další perspektivy

V listopadu loňského roku společnost GINA Software požádala o vstup do inkubačního programu Jihomoravského inovačního centra a letos v lednu její představitelé úspěšně absolvovali průmyslovou radu. Týmu se tak dostane další podpory. Získá nejen prostory se zvýhodněným pronájmem, ale zejména komplexní podporu v oblasti rozvoje firmy, možnost využít poradenství v oblasti financí, práva, daní, a v neposlední řadě možnost účastnit se networkingových akcí pořádaných JIC a získat kontakty na potenciální obchodní partnery či zákazníky.

Denisa Ranochová
(pk)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...