MUNI si skokově polepšila v žebříčku THE World University Rankings

Brno, 4. října 2023 - Letošní vzestup Masarykovy univerzity v nejprestižnějších světových žebříčcích univerzit pokračuje. Po historicky nejlepší 400. pozici v QS World University Rankings, obhajobě umístění mezi top 500 nejlepšími univerzitami světa v Šanghajském žebříčku ARWU (Academic Ranking of World Universities), zabodovala MUNI také v THE World University Rankings, v jehož nejnovějším vydání jí patří celosvětově 601.–800. příčka.

lekarska fakulta-kampus zdroj MUNI

Žebříček, který vydává od roku 2010 britský list THE Times Higher Education, se řadí mezi tři nejuznávanější globální žebříčky univerzit. Soustředí se na hodnocení v pilířích, jako jsou úroveň vzdělávání, vědecké prostředí, kvalita výzkumu, spolupráce s průmyslem a internacionalizace. Největší váhu v celkovém hodnocení pak zaujímají dva průzkumy reputace a citovanost publikací dle databáze Scopus.

„Letos mi výsledky nejsledovanějších žebříčků světa udělaly velkou radost. V QS i THE jsme si výrazně meziročně polepšili a v ARWU jsme obhájili loňské historické maximum. Toto opakované nezávislé potvrzení vysoké kvality Masarykovy univerzity a zúročení snahy o posilování excelence je pro nás nesmírně motivující,“ uvedl rektor Martin Bareš.

Oproti předchozím letům doznal žebříček THE World University Rankings několika změn. Porovnával rekordních 1904 institucí, což je o 105 více než před rokem, celkem ze108 zemí světa. Jeho metrika zahrnuje již 18 indikátorů, v pěti tematických oblastech. Pět indikátorů je zcela nových, 4 z nich inovativně hodnotí kvalitu výzkumu.

Masarykově univerzitě se v dílčím hodnocení dařilo nejlépe v oblasti vědeckého prostředí, kde zaujala 442. místo na světě a v internacionalizaci, kde získala 459. příčku. Meziročně si pak MUNI nejvíce polepšila ve spolupráci s průmyslem, a to o 323 příček a v kvalitě výzkumu o 112 míst. V celkovém umístění pak Masarykova univerzita zaznamenala postup o zhruba 200 příček, když jí v předchozích dvou letech patřila při nižším počtu hodnocených institucí 801. – 1000. pozice.

„Kontinuální zlepšování umístění Masarykovy univerzity v nejprestižnějších žebříčcích vysokoškolských vzdělávacích institucí vnímám jako potvrzení snah pracovníků a pracovnic MU stále zlepšovat kvalitu vzdělávání, výzkumu, mezinárodní spolupráce a dalších klíčových oblastí, bez nichž nelze v tvrdé konkurenci obstát. Jsem moc rád, že se to Masarykově univerzitě daří. Bylo by výborné, kdyby si reputace a umístění MU stále více všímali také zájemci o studium v anglických studijních programech. Také jejich další rozvoj a rozšiřování nabídky může tento proces dále pozitivně ovlivnit,“ uvedl prorektor pro internacionalizaci Petr Suchý.

Jako nejlepší vysoká škola na světě byla letos už poosmé v řadě ohodnocena britská University of Oxford následována americkou Stanford University. Třetí příčku obsadila Massachusetts Institute of Technology, čtvrtou Harvard University. Masarykova univerzita je v rámci ČR druhou nejlépe hodnocenou vysokou školou, v TOP 1000 se umístily 4 české vysoké školy, vedle Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity dále Univerzita Palackého v Olomouci a Česká zemědělská univerzita v Praze.

Zdroj a foto: MUNI


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...