Masarykova univerzita je i letos v TOP 500 nej univerzit světa dle Šanghajského žebříčku

Brno, 22. srpna 2023 - Nejnovější vydání žebříčku světových univerzit ARWU (Academic Ranking of World Universities) řadí Masarykovu univerzitu již podruhé mezi pětistovku nejlepších univerzit světa. Žebříček ARWU, tzv. Šanghajský žebříček patří mezi tři nejsledovanější univerzitní žebříčky světa.

studenti vysoka skola

V roce 2003 jej začala vydávat univerzita Jiao Tong v Šanghaji, od roku 2009 vznikla samostatná společnost ShanghaiRanking Consultacy a žebříček je nadále organizačně nezávislý. Soustředí se na výkon univerzit ryze v oblasti vědy a výzkumu. V aktuálním žebříčku ARWU bylo hodnoceno více než 2500 institucí, následně bylo zveřejněno pořadí pouze pro 1000 nejlepších.

Masarykova univerzita se poprvé objevila v hodnocení ARWU v roce 2017, loni zaznamenala velký úspěch, když si skokově polepšila o zhruba 200 příček. Podle nejnovějších výsledků jí patří 401.–500. pozice na světě i letos. Společně s Univerzitou Karlovou je MU jediným zástupcem v TOP 500 z České republiky.

„Přijal jsem s potěšením zprávu, že poté, co jsme se poprvé v dějinách naší instituce umístili v mezinárodním srovnávacím žebříčku QS World University Rankings jako 400. nejlépe hodnocená univerzita na světě, jsme rovněž obhájili své pořadí v šanghajském žebříčku ARWU. Udržení pozice mezi první pětistovkou nejlepších univerzit v tomto žebříčku mne naplňuje nadějí, že naše fakulty a vysokoškolské ústavy odvádějí kvalitní práci a že v našem propojení je ta pravá síla,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Pro hodnocení univerzit z celého světa využívá ARWU šest ukazatelů. Jde například o počet článků publikovaných v časopisech Nature a Science a citační ohlasy publikací. Sleduje také počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researches, počet držitelů Nobelovy ceny a Fieldsovy medaile spjatých s danou institucí a akademický výkon univerzity převedený na počet jejich zaměstnanců.

Za letošním umístěním Masarykovy univerzity stojí výkon ve čtyřech indikátorech. A to v počtu publikací v časopisech Nature a Science, kde MU získala dokonce vyšší skóre než před rokem. Dále v počtu publikací indexovaných na Web of Science, vědecký výkon v přepočtu na akademického pracovníka a zástupce na seznamu vysoce citovaných výzkumníků.

Žebříček ARWU již tradičně vede Harvard University, na první příčce je již po jedenadvacáté v řadě. Nejlépe hodnocenou britskou univerzitou je na čtvrté příčce University of Cambridge. Masarykova univerzita je v rámci ČR druhou nejlépe hodnocenou vysokou školou, v TOP 1000 je umístěno celkem šest českých vysokých škol.

Zdroj: MUNI


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...