Nové značení napovídá, kde lze v Brně legálně zaparkovat koloběžky

Brno, 25. srpna 2020 – V nově zavedených oblastech placeného stání se začaly objevovat také značky s piktogramem koloběžky. Jedná se o unikát v rámci České republiky. Označují místa, kde je možné odložit kolo či koloběžku. Do konce roku se rozšíří do všech oblastí placeného stání.

kolobezka znaceni brno

Většina měst používá na značení symbol kola. „Málokdo ale ví, že kolo je v očích zákona stejné jako koloběžka. Platí zde tedy totožná pravidla. Primárně by se pro kola i koloběžky měly využívat k tomu určené stojany. Proto jsem rád, že odbor dopravy přišel s nápadem umisťovat na značky také symbol koloběžky a ozřejmit lidem, jaké dopravní prostředky mohou dané stání využívat. Podobu značek máme už schválenou od Policie ČR i Brněnských komunikací,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl. První místa, která budou takto označena, se nacházejí v oblasti 1-01 a v oblastech 1-06 (Špitálka), 1-07 (Trnitá), 2-01 (Zborovská), které se zavádějí od 5. října letošního roku.

V oblastech, kde bylo značení umisťováno před schválením této změny, jsou dodatkové tabulky pouze s piktogramem motocyklu. Do konce roku i v těchto místech dojde k přeznačení. Celkem bude 170 míst s tímto piktogramem. Město tak dopravním značením reaguje na stále oblíbenější přepravu pomocí sdílených koloběžek. „Doufáme, že lidé budou kola i koloběžky odstavovat na označených stáních, která jsou k tomu určená, nebo na cyklostojanech. Věřím, že tak ubude koloběžek zanechaných na chodnících, kde překáží pěším,“ dodal Kratochvíl.

Označování míst pomocí piktogramu koloběžky je originálním nápadem brněnského magistrátu. V jiných městech České republiky se zatím nepoužívá.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...