Nově budovaná přístavba žebětínské školy dostane zelenou střechu

Brno, 17. března 2020 – Od listopadu loňského roku se na Základní škole Otevřená v městské části Brno-Žebětín kromě žáků a pedagogů pohybují také dělníci. U školy totiž vyrůstá dvoupodlažní přístavba, která umožní zřídit na škole vedle současného prvního stupně i druhý stupeň, a současný pavilon se zvýší o jedno patro. Brněnští radní vyhověli městské části, která přišla s nápadem plochou střechu budovy pojmout jako střechu zelenou.

trava stebla zelena strecha

„K ozelenění střechy se použijí sukulenty, konkrétně rozchodníkový koberec. Ten je nenáročný z hlediska další péče, zalévat ho je nutné pouze za extrémního sucha. Naopak sám efektivně hospodaří s dešťovou vodou, snižuje množství polétavého prachu a reguluje povrchovou teplotu stavby. A nadto ještě zelené střechy hezky vypadají,“ podotkl první náměstek primátorky Petr Hladík. Celková plocha osazené vegetace bude mít 450 metrů čtverečních.

Změna projektu, kterou iniciovala městská část, navýší rozpočet zhruba o milion korun. „Změnu jsme přesto přijali, protože odpovídá vizi města stran životního prostředí a je jedním z konkrétních kroků, jak přispívat k ochraně klimatu. Na celé investici se tak kromě odboru investičního bude podílet i odbor životního prostředí, který má na budování zelených střech vyhrazeny prostředky,“ doplnil radní pro oblast investic David Grund.

Dokončení celé stavby se předpokládá v lednu příštího roku. Novinka v podobě zelené střechy by na termín neměla mít vliv. Celkové náklady činí zhruba 50 milionů korun.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...