Město upravilo další čtyři byty pro sdílené bydlení seniorů

Brno, 1. června 2019 – Město Brno pokračuje v ojedinělém projektu pro seniory, kteří se mohou v oblasti bydlení ocitnout v ekonomické nouzi a kteří současně chtějí bydlet ve společnosti dalších lidí. Další byty upravené pro tzv. sdílené seniorské bydlení, které je alternativou k současně využívanému bydlení seniorů v Domech s pečovatelskou službou, byly slavnostně otevřeny posledního května na Zámečnické ulici.

senior ruce pomoc

Princip sdíleného bydlení spočívá ve společném bydlení více osob seniorského věku ve speciálně upraveném a vybaveném bytě, který je součástí běžné zástavby a je doplněn dalšími službami. Tento typ bydlení nabízí vyvážené nastavení míry soukromí na jedné straně a sdílení prostoru a společných aktivit na straně druhé.

„Každý senior má k dispozici svůj vlastní, pronajímatelem již částečně zařízený pokoj. Díky tomu má dostatek soukromí, ale blízkost dalších vrstevníků zároveň posiluje celkový pocit bezpečnosti a spokojenosti seniorů a zmírňuje pocity osamělosti. Výhodou je i vzájemná pomoc anebo sdílení služeb ve společných prostorách. V neposlední řadě se snižují jejich náklady na bydlení,“ popsal náměstek pro oblast bydlení Oliver Pospíšil.

První projekt sdíleného bydlení byl úspěšně dokončen již v říjnu 2016 ve 2. podlaží domu na Zámečnické 2. Tato bytová jednotka vznikla z nevyužívaných nebytových prostor. V bytové jednotce vzniklo celkem 9 pokojů určených pro 11 seniorů, společné prostory a dostatečné sociální zázemí. Nájemní smlouva na pronájem bytu je uzavřena s Centrem sociálních služeb, p. o., které dále pronajímá jednotlivé pokoje vybraným seniorům ze seznamu žadatelů o sdílené bydlení a zajišťuje jim i poskytování sociálních služeb.

V návaznosti na tento projekt připravil bytový odbor MMB další projekt sdíleného bydlení, a to v 5. podlaží stejného domu, kde byly k dispozici 4 volné vzájemně sousedící byty. V lednu 2017 radní schválili záměr stavebních úprav těchto bytů na sdílené bydlení, které probíhaly od října loňského roku. Po rekonstrukci, jejíž náklady těsně překročily 10 milionů Kč, tu vznikly čtyři byty o velikostech 4+1. V každém z nich může společně bydlet 4–6 seniorů. Byty budou opět pronajaty Centru sociálních služeb, p. o., které bude jednotlivé pokoje dále pronajímat vybraným žadatelům. Nájemné bude stanoveno ve výši 59,86 Kč/m2, tj. ve výši sazby vyhlašované MMR ČR pro podporované a sociální byty.

Bytový odbor dále pokračuje v realizaci projektu sdíleného bydlení seniorů. Momentálně jsou v řešení dvě další lokality v centru Brna, a to na Moravském náměstí a na Orlí, kde jsou pro vybudování sdíleného bydlení vhodné podmínky.

Sdílené bydlení může sloužit i dalším cílovým skupinám obyvatel. Bytový odbor je již nabízí nelékařským zdravotnickým pracovníkům, převážně zdravotním sestrám z brněnských nemocnic. Do budoucna by mohli sdílené bydlení využít také doktorandi brněnských vysokých škol.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...