Veřejnou digitální laboratoř FabLab za rok využilo přes 1300 lidí

Brno, 7. května 2018 - Housle pro manželku, rostoucí stolek pro dceru nebo složité prototypy pro začínající firmy. První brněnská digitální laboratoř pro veřejnost FabLab má za sebou jeden rok fungování a velké množství zajímavých produktů, které v prostorách Jihomoravského inovačního centra (JIC) vznikly.

jic digitalni dilna pro verejnost brno

Pravidelně výrobní laboratoř navštěvují stovky uživatelů. Desítky jihomoravských škol se účastnily exkurzí. První rok laboratoř navštívilo 1328 lidí. Pravidelnými kutily se stalo celkem 530 členů, kteří se zaregistrovali a nechali se proškolit, aby mohli se stroji pracovat. Populární jsou 3D tiskárny, kterých je v laboratoři jedenáct. Vznikají na nich třeba architektonické modely nebo je využívají studenti pro diplomové práce. Nejčastěji lidé pracují s laserovou řezačkou, s níž se podařilo vyrobit třeba rádio s meteostanicí, deskové hry a hudební nástroje. Návštěvníci v ní hlavně před Vánoci vyráběli dárky pro své blízké.

Pro složitější práci využívají kutilové i dílnu IoT. Třeba Tomáš Rozbořil pravidelně několik měsíců pracoval s platformou Arduino av brněnské digitální laboratoři se mu podařilo vyvinout první pilotní produkty pro své podnikání. „FabLab nám pomohl hlavně v začátcích při vývoji prvních prototypů zařízení pro internet věcí. Teď už máme hotový hardware a software pro řízení chytrého osvětlení pro soukromý a veřejný sektor. Bez FabLabu by nám vše trvalo dlouhou dobu a museli bychom si mnoho vybavení pracně shánět,“ říká vedoucí projekce Českomoravská světelná, s.r.o. Tomáš Rozbořil.

Digitální dílna je také atraktivním místem pro školy, které ji pravidelně navštěvují v rámci exkurzí. Oční optici z brněnské Střední zdravotní školy byli jedni z nich. „Pro prváky to bylo velmi motivační. Teď mají lepší představu o tom, že na 3D tiskárně jde reálně vyrobit to, co si vymodelují,“ komentuje učitelze SZŠ Merhautova Břetislav Sedláček. „Příště bychom byli rádi, kdyby studenti mohli vidět tisk brýlové obruby v prohnutém tvaru na dvouhlavé 3D tiskárně s ukázkou rozpuštění podpůrného materiálu. To ale vyžaduje předem časově rozvrhnout a na to bohužel není během exkurze čas,“ dodává Sedláček.

Vytíženost digitální dílny vnímají i zřizovatelé JIC. Jihomoravský kraj se proto nedávno rozhodl dát peníze na pojízdnou laboratoř – mobilní FabLab. Ten má především inspirovat, přitáhnout mladé lidi k technickým oborům a podpořit v nich tvořivost.

„Kamion s návěsem o výměře cca 47 m2 a vybavený přístroji bude jezdit po jižní Moravě a několik dní stát před školou. Očekává se, že si jeho vybavení vyzkouší zhruba deset tisíc žáků a studentů,“vysvětluje manažer JIC FabLab Tomáš Mejzlík. Školení odborníci budou s mobilním FabLabem také přijíždět na nejrůznější festivaly a veletrhy po celém Česku. Digitální laboratoř na kolech by měla být v provozu od příštího roku.

Tzv. „osobní digitální výroba“ je oblast, ke které by správci brněnského FabLabu chtěli přitáhnout více lidí. Plánují proto spojit síly s organizátory prestižního festivalu Prototyp a upořádat ho na podzim v Brně pro tisíce moderních kutilů a návštěvníků.

Foto: archív JIC

 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...