Dal přednost Brnu před Švýcarskem, bude zde vyvíjet šetrnější pesticidy

Brno, 5. října 2017 - K účinnějším léčivům i šetrnějším pesticidům chce výzkumníkům a výrobcům dopomoci Václav Matoušek z brněnské firmy CF Plus Chemicals. Pomůžou mu speciální chemická činidla, na jejichž vývoj mu Brno dává 1,1 milionu korun. Podnikatel, který mimo jiné popularizuje chemii na školách sadami atraktivních pokusů, je čtvrtým příjemcem grantu SME Instrument Brno.

pesticid herbicid

„Mým cílem je stát se první českou chemicko-biotechnologickou společností, která si přináší akademické know-how ze zahraničí, buduje z něj firmu prakticky na zelené louce a úspěšně tak zpeněžuje své duševní vlastnictví. Doufám, že tím inspiruji další vědce. Zvláště existuje-li tady soustavná podpora pro podobné aktivity nejen ze strany JIC, ale také Brna, díky kterému mám teď na další rozvoj firmy více prostředků,“ líčí své plány zakladatel společnosti CF Plus Chemicals Václav Matoušek, který se svým podnikáním přišel na Moravu ze Švýcarska.

Peníze ze SME Instrumentu Brno použije na zdokonalení patentované technologie tak zvaných Togniho činidel, kterou vyvinul ve spolupráci s prestižní univerzitou ETH Curych. Tyto fluorované chemické sloučeniny umožňují provádět dříve obtížně proveditelné nebo prakticky nedostupné chemické reakce. Vědci tak můžou urychlit svou práci a otevřít si přístup k novým typům látek. Přípravky obsahující tato činidla se uplatňují jako lépe vstřebatelná léčiva nebo účinnější, méně toxické pesticidy. Matoušek také rozpracuje, jak lze unikátní chemickou reaktivitu činidel využít k cílenému pozměňování biomolekul.

„Z průzkumu trhu plyne, že za posledních pětadvacet let se míra používání fluoru v léčivech a pesticidech zdvojnásobila. A tento trend zrychluje, což svědčí o slibném trhu pro to, v čem Václav Matoušek podniká,“ uvádí ředitel JIC Petr Chládek. Právě JIC má na starosti administraci SME Instrument Brno i byznysovou pomoc těm, kteří v něm uspějí.

Program je určený projektům z Brna, které podají žádost o grant z celoevropského programu SME Instrument, získají dobré hodnocení, ale nepřekročí hranici nutnou pro zisk peněz. „Vysoké hodnocení od nezávislých evropských hodnotitelů je pro nás dobrým vodítkem, abychom rozeznali, které z inovativních projektů se vyplatí podporovat a mají šanci uspět na globálním trhu. Brno je navíc jediné tuzemské město, které takto podporuje Evropskou komisí ohodnocené projekty malých a středních podniků přímo z vlastního rozpočtu,“ vysvětluje náměstek primátora města Brna Jaroslav Kacer, do jehož agendy program SME Instrument Brno spadá.

V minulosti SME Instrument Brno zafinancoval už firmu vyrábějící speciální komponenty pro elektronové mikroskopy, přípravek na léčbu zánětů kravských vemen nebo technologii na předpovídání poruch strojů. CF Plus Chemicals je tak čtvrtým podpořeným projektem. Pro Václava Matouška není vedení firmy a výzkum v oblasti fluoroalkylačních činidel jedinou aktivitou. Vyvinul také unikátní sadu pokusů pro školy a muzea nazvanou Chemie a světlo, která poutavou formou přibližuje chemické reakce a procesy. Jejím cílem je přivést k chemii co nejvíce zvídavých dětí, které mají talent stát se vynikajícími vědci. Se sadou pracují například veVIDA! science centru v Brně a také v dalších více než osmdesáti základních a středních školách v šesti evropských zemích.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...