Developer zrekonstruje chátrající zahradu podle návrhu studentů z MENDELU

Brno, 30. června 2017 – Dvacítka studentů se zapojila do soutěže developerské firmy ENDEKA. V ní měli navrhnout rekonstrukci rozsáhlé zahrady u jednoho z chátrajících brněnských domů, který se firma rozhodla opravit. Nejlepší návrh zaslal pár zahradních architektů z Mendelovy univerzity v Brně. Nina Krajčírová (23) a Sebastian Loder (24) získali finanční odměnu a navíc možnost podílet se na samotné realizaci svého návrhu.

endeka studenti zahrada mendelu

Partneři vytvářeli návrh společně. „Jsme zvyklí spolu pracovat. Vždy si jeden z nás sedl k počítači a začal něco kreslit, pak jsme se vyměnili a návrh dál rozpracovával ten druhý. Finálnímu projektu předcházelo několik diskuzí. Ale zvládli jsme to bez hádek,“ popsala, jak návrh partnerů vznikal Krajčírová.

Do soutěže se přihlásili ze dvou důvodů. „Zaujal nás prostor, který jsme měli podle zadání zpracovat. Cítili jsme v něm velký potenciál. Jednalo se vlastně o dvě zahrady v jednom. Chtěli jsme je vizuálně oddělit, ale zároveň zachovat propojení, nestavět bariéru. To se nakonec snad povedlo,“ popsal první důvod Loder.

Druhým důvodem pak byl příslib realizace vítězného projektu. „Ta možnost, že se budeme moci podílet na realizaci, se nám líbila. Podle nás je totiž nejlepší variantou, když se architekt může sám podílet na zhotovení svého návrhu. Má pak jistotu, že to zůstane podle jeho záměru a představ,“ vysvětlil motivaci student zahradnické architektury.

O tom, že se jim společný projekt povedl je přesvědčená i odborná komise, která všechny projekty hodnotila. „Nině a Sebastianovi se podařilo využít potenciál prostoru. Podařilo se jim ho opticky zvětšit. Mysleli na detaily, ale zároveň prostoru ponechali vzdušnost,“ popsal předseda komise a jednatel firmy ENDEKA Ladislav Števanka.

Firma po prázdninách připravuje další kolo. „Soutěž nám dává možnost přijít do kontaktu s mladými, motivovanými lidmi. Studenti tak získají praktické zkušenosti a my kontakt na budoucí možné spolupracovníky,“ popsal důvody k organizaci soutěže Števanka.

Společnost ENDEKA se dlouhodobě věnuje nákupu a následné rekonstrukci starých nemovitostí v Brně a okolí. „Naše filozofie souvisí s dnešním trendem šetření životního prostředí. Není potřeba stavět stále nové domy na zelených plochách města, když je zde tolik starých domů, které jen potřebují opravit, aby bylo Brno zase o něco hezčím místem pro život,“ uzavřel Števanka.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...