Starobrněnská piva uspěla v soutěži České pivo 2013

Brno, 30. září 2013 – Pivovar Starobrno získal v prestižní soutěži České pivo 2013 tři cenná ocenění. První místo vybojoval v nejsledovanější kategorii světlých ležáků Starobrno Ležák. Jako nejlepší z 15 piv bylo v kategorii světlých výčepních piv ohodnoceno Starobrno Tradiční. Stálice pivovaru, Starobrno Medium, uspělo mezi třinácti „jedenáctkami" a odneslo si ocenění stříbrné. Zopakovalo tedy úspěch z minulého roku. O úspěchu informovala mluvčí skupiny Heineken Kateřina Beute.

foto ceske pivo starobrno

Soutěž České pivo se letos konala už po třinácté. Každoročně ji vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven a odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský. „Vypadá to, že třináctka je naše šťastné číslo. Ještě nikdy se nám nepovedlo posbírat v jednom ročníku tři ocenění. Zlato mezi ležáky je navíc prestižní záležitostí. Jsem si ale jistý, že to není jen tou třináctkou, naopak ocenění jsme získali především díky kvalitě. Mám velkou radost, ceny určitě budou povzbuzením do další práce i pro všechny mé kolegy ve Starobrně," řekl Milan Schramm, vrchní sládek pivovaru, který se vyhlašování soutěže v Praze účastnil.

V soutěži bylo letos bylo testováno 61 druhů piv rozdělených do pěti soutěžních kategorií. Degustace je dvoukolová, což posiluje objektivitu hodnocení. Degustační komise za dohledu notáře posuzovala senzorické vlastnosti piva, v analytických laboratořích byla prováděna kontrola původního extraktu (stupňovitosti) kvůli ověření příslušnosti piva do přihlášené kategorie. V degustačních komisích nezasedli pouze pivovarníci, ale také pedagogové a odborníci ze středních a vysokých škol, z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Vzorky do soutěže jednotlivé pivovary neposílají, ale jsou odebírány přímo ve výrobních závodech zástupcem odborného garanta. Ten dále zajišťuje chod, organizaci, technickou část soutěže a vyhodnocení výsledků. Soutěže se mohou vedle členských pivovarů Českého svazu pivovarů a sladoven, zúčastnit i pivovary nečlenské, podmínkou je, aby měly roční výstav minimálně 10 tisíc hektolitrů.

Značce Starobrno se pravidelně daří získávat cenná ocenění v degustačních soutěžích. V letošním roce to bylo zlato pro Starobrno Medium v kategorii světlých ležáků a stříbro pro Starobrno Černé mezi tmavými výčepními pivy ze soutěže Pivo České republiky. Na Zlaté pivní pečeti se podařilo Starobrnu Medium opět získat kov nejcennější. Starobrněnský ležák získal také certifikát vyrovnané kvality na Pivexu 2013.

foto: Milan Schramm a marketingový ředitel Petr Syřiště s oceněními, archiv Starobrno


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...