Brněnský drak se po restaurování vrátil na Starou radnici

Brno, 19. listopadu 2012 – Legendární brněnský drak, ve skutečnosti krokodýl nilský má za sebou odborné ošetření a vrací se zpět do svého teritoria – do průjezdu Staré radnice. Jeden ze symbolů Brna tam byl znovu zavěšen v pondělí 19. listopadu za přítomnosti primátora města Brna Romana Onderky, informovala Soňa Haluzová s Magistrátu města Brna.

drak_stara_radnice

„Jsem rád, že náš drak je zase v pořádku a fit, aby se mohl vrátit na své tradiční místo. Jeho úkolem bude opět shlížet na všechny kolemjdoucí a připomínat dávnou minulost města Brna," uvedl Onderka.

Drak byl kvůli rekonstrukci Staré radnice převezen v lednu tohoto roku do Moravského zemského muzea, kde se jeho restaurování chopili odborníci ze zoologického oddělení. Ti očistili celý preparát, vrátili mu původní zabarvení a zakonzervovali kůži. Nejvíce práce bylo s tlamou krokodýla, vyměňovaly se uvolněné a vylámané zuby.

Jak uvádějí odborní restaurátoři, tento konkrétní preparát není starší než 100 let. Soudí tak podle vycpání kostry, která už je železná a dalších znaků. „Část jeho ocasu není originální, ale byla v období 2. světové války nahrazená koncovou částí ocasu z jiného krokodýla," sdělila mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková. Více než pětimetrový exemplář je pěkně vyvinutým zástupcem svého druhu – ve volné přírodě tento krokodýl dorůstá maximálně do délky okolo šesti metrů. Brněnského draka obdivují občané i turisté, v ohrožení je ale díky vandalům. K poškození draka došlo naposledy v roce 2009, kdy mu vandalové ulámali většinu drápů a vylámali několik zubů.

Těsně před přesunem na Starou radnici bude drak digitálně naskenován, a tím vznikne jeho přesný trojrozměrný elektronický model. Ten bude využitelný pro reklamní účely - např. pro výrobu suvenýrů nebo video animaci. Podle 3D modelu by také v případě potřeby mohla být vytvořena přesná kopie draka.

Jak Brno k drakovi přišlo?

Roku 1608, u příležitosti svého zvolení moravským markrabětem v Brně, dostal Matyáš Habsburský, pozdější český král a římský císař, od tureckého poselstva darem exotického krokodýla. Ten byl téhož roku darován brněnské radnici.

Slavná legenda ovšem praví, že kdysi v okolí Brna žil v řece zlý drak, který děsil široké okolí. Jeden z měšťanů dostal nápad jak draka zabít. Zařízl ovci, vyvrhl její vnitřnosti a místo nich dovnitř nasypal nehašené vápno. Pak ovci zašil a pohodil k řece, kde drak žil. Drak ovci spatřil a celou ji sežral. Když se potom napil vody, vápno se začalo hasit a draka roztrhalo. Na oslavu a připomínku události pak byl drak pověšen do průjezdu Staré radnice a stal se jedním ze symbolů města Brna.

(red), foto: archiv oficiálních stránek města Brna brno.cz


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...