O křeslo ředitele Národního divadla v Brně nejeví nikdo zájem

Brno, 22. října 2012 (MEDIAFAX) - Deset dní před uzávěrkou výběrového řízení na ředitele Národního divadla v Brně neregistruje brněnský magistrát žádného zájemce, který by první divadelní scému jihomoravské metropole chtěl vést. Na dotaz agentury Mediafax to v pondělí přiznala náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS). "Doufáme, že se někdo přihlásí. Pokud ne, máme v záloze krizové řešení. Zatím ale nezveřejníme jaké," řekla náměstkyně primátora, která má kulturu v Brně na starosti.

ndbrno

Národní divadlo hledá nového šéfa po rezignaci ředitele Daniela Dvořáka. Pražský architekt a scénograf, který se dostal v posledních dvou letech kvůli způsobu vedení divadla do křížku s částí uměleckého souboru k 31. říjnu rezignoval. Oficiálně oznámil, že nechce dál vést podfinancované divadlo, které navíc zmítají rozličné zákulisní politické tlaky. Brněnský magistrát, který divadlo zřizuje, by nicméně musel pozici ředitele stejně řešit, Dvořákovi totiž doběhlo pětileté funkční období a na jeho křeslo radnice automaticky vypsala tendr.

Opoziční zastupitel Daniel Rychnovský (KDU-ČSL), který zastával v minulém volebním období post prvního náměstka primátora, informaci o nezájmu odborníků vést brněnské Národní divadlo potvrdil. "Není lehké najít osobnost, která by měla ekonomické cítění a zároveň ji respektovali umělci," řekl.

Lidovecký politik přiznal, že křeslo divadelního ředitele ostřelují kritici ze všech stran. "Je pravdou, že diváci jej budou hodnotit ne podle vyrovnaného rozpočtu, ale podle skvělých nových premiér. Vedení města zase na druhé straně klade důraz na ekonomiku," přiznal. Dodal, že leckdy složité mezilidské a názorové vztahy v divadle navíc vyostřuje i velký počet herců a umělců, které brněnské Národní divadlo zaměstnává. Janáčkova opera je například nejvetším tělesem svého druhu v Česku.

Podle Rychnovského se v kuloárech proslechlo, že zájem vést první brněnskou scénu má současný šéf loutkového divadla Radost, herec a režisér Vlastimil Peška. Umělec však svou případnou kandidaturu zatím nepodepřel přihláškou do výběrového řízení.

Podle brněnského režiséra a dokumentaristy Břetislava Rychlíka není nezájem osobností vést Národní divadlo překvapivý. "Instituce je řízena politicky, všichni v branži to vědí," řekl. Své doporučení na obsazení ředitele nicméně odmítl zveřejnit. "Měl bych tip nebo tipy, ale ode mne by vyslovení jména vhodného kandidáta znamenal polibek smrti," prohlásil umělec, který v současnosti režisérsky hostuje v Českých Budějovicích.

V loňském roce, během největších vnitřních sporů v divadle, se spekulovalo o brněnském angažmá bývalého ředitele pražského Divadla na Vinohradech Martina Stropnického. Příchod známého herce a bývalého diplomata však narazil na odpor vedení radnice.

Jiří Nováček, foto: NDB

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...