Budova hvězdárny získala ocenění Stavba roku 2012

Brno, 6. října 2012 – Budova Hvězdárny a planetária Brno se stala jednou z pěti Staveb roku 2012. Hvězdárna pařící k nejnavštěvovanějším institucím v Brně obstála v konkurenci 54 staveb přihlášených do soutěže, kterou organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Prestižní titul získala za prostorově nápaditou proměnu zastaralých objektů na přitažlivé kulturně vzdělávací a badatelské prostředí se zřetelem k řešení obvodového pláště.

hvezdarna-a-planetarium-brno

Rekonstrukce budovy Hvězdárny a planetária Brno, která se uskutečnila loni, se zároveň stala 100. oceněnou stavbou za 20 let trvání soutěže. "Vyznamenání je tečkou za jednou historickou etapou a taky příslibem do blízké budoucnosti," komentoval ocenění brněnský primátor Roman Onderka.

Odborná porota vedená doc. Ing. arch. Radomírou Sedlákovou, CSc. posuzovala jednotlivé soutěžní stavby podle řady kritérií, např. kvality investičního záměru, začlenění do okolí, architektonické kvality (tj. celková kvalita prostorového, funkčního, konstrukčně-technického a estetického řešení, jeho hospodárnost a vyváženost), inovativnosti konstrukce, kvality stavebních a řemeslných prací nebo přijetí veřejností. Kromě Hvězdárny a planetária Brno byla takto ohodnocena ještě rekonstrukce františkánského kláštera v Hostinném, velkokapacitní zásobníky na pohonné hmoty Loukov, Fabrika hotel Humpolec a rekonstrukce administrativní budovy v Praze na ulici Štětkova.

Jedná se o prestižní ohodnocení, které zviditelňuje nejen Hvězdárnu a planetárium Brno, ale především oceňuje kreativní a odvážný přístup všech realizátorů. Opět  také dokazuje, že Brno patří mezi moderní evropská města, která si váží vědy a vzdělání.

Investorem rekonstrukce Hvězdárny a planetária Brno bylo statutární město Brno, architektonický návrh Rudiš-Rudiš architekti, s.r.o. a dodavatelem Skanska, a.s., divize Pozemní stavitelství, závod Brno.

(red), ilustrační foto: Hvězdárna a planetárium Brno


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...