Střední křídlo Špilberku je opraveno, stavbaři se chystají omítnout cihlové hradby

Brno, 16. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Dělníci dokončili stavební a záchranné práce ve středním křídle brněnského hradu Špilberk. Po skončení kontrolního dne v areálu městské dominanty to ve čtvrtek řekl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

spilberk

Stavbaři dokončili stavební práce na šatnách a zázemí pro sólisty letních kulturních akcí na nádvoří hradu. Nyní dokončují práce na dětském vzdělávacím centru a navazujícím přednáškovém sálu.

Pro opravu hradeb východní bašty a východního bastionu se tak jako na jiných částech hradu používají výhradně prvorepublikové nebo i starší cihly. Detailními stavebně-historickými průzkumy hradebního systému historici zjistili, že hradby byly v době svého vzniku chráněny proti povětrnostním vlivům tenkovrstvou omítkou, která v průběhu času postupně zvětrávala a odpadávala. Výsledkem tohoto procesu je současný vzhled hradeb – režné cihelné zdivo.

Opravované hradby východní bašty a východního bastionu proto podle Onderky nyní zedníci omítnou probarvenou omítkou, která bude svou strukturou a složením odpovídat omítkám dochovaným na některých místech hradebního systému. "Veřejnosti zpřístupníme plochu na východní baště, odkud se otevírá úchvatný pohled na Brno. V prostorách pod baštou otevřeme nové informační centrum," řekl primátor. Dělníci podle něj opraví i východní bastion a vybaví jej lavičkami, osvětlením a audiotechnikou pro představení letní scény.

"Hrad Špilberk vytváří už více než sedm století výraznou dominantu města Brna. V průběhu doby se význam a úloha Špilberku podstatně mění. Kromě zážitků z oblasti kultury a umění nabízí návštěvníkům i ojedinělý pohled na město Brno a jeho okolí," řekl Onderka. Podle něj je nejvýznamnější brněnská historická památka města "živoucím kulturním centrem i přitažlivým cílem turistického ruchu".

Ukončením této etapy rekonstrukce však stavební úpravy hradu Špilberku nekončí. K dokončení rekonstrukce celého hradu Špilberku zbývá ještě provést rekonstrukci takzvaného východního přístavku nad severovýchodním bastionem, hospodářského zázemí pod severní terasou a vodojemů vestavěných ve východním bastionu.

Cílem další etapy rekonstrukce je pak kompletní oprava jižního křídla hradu. Stavbaři by v jejím průběhu chtěli především rehabilitovat dosud neopravené a veřejnosti nepřístupné části Špilberku.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...