Nezkolaudovaný Bauhaus v Brně-Ivanovicích propouští 80 lidí

Brno, 25. června 2012 (MEDIAFAX) - Společnost Bauhaus propouští hromadně zaměstnance postaveného, ale nezkolaudovaného obchodního centra v Brně-Ivanovicích. O práci přijde v první fázi nejméně osmdesát lidí, řekl v pondělí mluvčí Bauhausu Tomáš Hanzlík. "O hromadném propouštění jsme informovali jak zaměstnance, tak v souladu se zákonem i úřad práce," řekl Hanzlík.

bauhaus-ne250

Podle managementu Bauhausu je na vině "lhostejný, alibistický, pomalý a protiprávní postup českých orgánů veřejné moci, které od září loňského roku blokují vydání zbývajících tří kolaudačních souhlasů na zcela dokončenou a zčásti zkolaudovanou stavbu nového obchodního centra". Firma proto bude vymáhat více jak stomilionovou náhradu škody, mimo jiné i na státu, protože nedokázal ochránit její investici.

Bauhaus přijal nové zaměstnance loni v září - všichni totiž měli pracovat v novém obchodním centru v Brně-Ivanovicích. Nově postavený hobbymarket se ale firmě nepodařilo otevřít. Stavební úřad totiž odmítl vydat tři zbývající kolaudační souhlasy, ačkoliv jsou podle právníků společnosti pro to splněny "veškeré zákonem předepsané podmínky, stavba je zcela dokončena a provozuschopná a bylo na ni již vydáno osm kolaudačních souhlasů".

Vedení Bauhausu se rozhodlo hromadně propustit všechny zaměstnance pro prodejnu, protože termín vydání zbývajících tří kolaudačních souhlasů ani náhradní termín otevření provozovny nebyl a do dnešního dne není znám.

Stavební úřad se přitom odvolává na usnesení senátu Městského soudu v Praze, kterým v září loňského roku přiznal odkladný účinek žalobě skupiny aktivistů, kteří v červnu 2010 napadli jeden z certifikátů, na jejichž základě byla stavba nové provozovny postavena.

Městský soud v Praze vloni v září s patnáctiměsíčním zpožděním od podání žaloby vydal toto mimořádné a dočasné procesní opatření, proti kterému se nelze odvolat – a to přestože pro jeho vydání nebyly podle právníků Bauhausu splněny zákonné podmínky a v době jeho vydání již byla stavba nové provozovny zcela dokončena a zčásti zkolaudována. "O podané žalobě a vydaném usnesení soud investora stavby ani společnost Bauhaus neinformoval. Investora stavby přizval do řízení až po uplynutí dalšího čtvrt roku, v případě Bauhausu tak neučinil dodnes," konstatoval Hanzlík.

Společnost Bauhaus se ohradila zároveň proti tvrzení občanských aktivistů ze sdružení Nesehnutí, jejichž aktivita otevření prodejny znemožnila. Firma odmítla tvrzení ekologů o ochraně přírody jako účelová. "Lokalita, kde obchodní centrum stojí, byla totiž územním plánem určena pro komerční zástavbu a lehkou výrobu a donedávna se na ní nacházely sloupy vedení velmi vysokého napětí a vedení dalších médií," řekl Hanzlík. Upozornil, že místo navíc přímo sousedí s čtyřproudou rychlostní silnicí z Brna na Svitavy, která ho odděluje od komerční zóny, které vévodí hypermarket a hobbymarket Globus, který je podle Hanzlíka odpůrcem projektu ivanovického Bauhausu.

Neotevřením postaveného hobbymarketu vznikla Bauhausu škoda větší jak 100 milionů korun a firma ji bude vymáhat na všech zúčastněných stranách sporu, včetně českého státu. Ten totiž podle vedení společnosti nedokázal ochránit její investice. Žalobou napadený certifikát autorizovaného inspektora na stavbu provozovny Bauhaus je totiž podle usnesení Ústavního soudu z března tohoto roku veřejnoprávním aktem a má stejné faktické a právní účinky jako stavební povolení. "Autorizovaný inspektor je pak orgánem veřejné moci a vystupuje jako správní úřad. Investor stavby nabyl certifikát autorizovaného inspektora v rámci koupě pozemků, na nichž je stavba postavena, a to v dobré víře v jeho platnost a soulad s platnými zákony," uzavřel Hanzlík.

Jiří Nováček, foto: ekobrana.cz

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...