Začíná festival Brno, město uprostřed Evropy

Brno, 25. května 2012 (MEDIAFAX) - Desítky kulturních a společenských akcí nabízí lidem tradiční festival zábavy Brno, město uprostřed Evropy. Tří týdny trvající maraton událostí startuje v jihomoravské metropoli v pátek. "Hned v pátek si mohou lidé užít celodenního program na Kraví hoře. Bude plný zábavy a hudby, ale i osvěty a zakončí jej ohňostroj," řekla mluvčí brněnského magistrátu Zuzana Gregorová.

slavnost_masek

Dopoledne jsou v areálu koupaliště k vidění ukázky práce a techniky záchranářů, strážníků, policie, hasičů a vodních záchranářů. V poledne odstartují soutěže a atrakce pro děti. Po celý den se pak v areálu prezentují neziskové organizace, které působí v centru města. Odpoledne se podle Gregorové dění přesune do parku na Kraví hoře, kde přibližně od páté hodiny pořadatelé chystají kulturní vystoupení a koncerty. Program uzavře čtvrthodinový ohňostroj, který začnou Theatrum Pyroboli odpalovat v půl jedenácté v noci. Rachejtlím přitom budou naživo vyhrávat brněnští filharmonici.

Zlatým hřebem festivalu bude tradičně největší přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. Hlavní soutěžní část pyromuzikálových show se uskuteční na hladině Brněnské přehrady. Pyrotechnici ze tří kontinentů tam spustí svá představení 26. a 30. května a 2. a 6. června. Při Ignis Brunensis čeká na publikum podle Morávka "velkolepá mezinárodní show, unikátní ve střední Evropě a prestižní v celém evropském a světovém ohňostrojném dění." Podle odhadů by mohla představení vidět dohromady více jak půl milionu lidí.

Hlavním lákadlem Ignis Brunensis by měla být australská rodinná firma Foti International Fireworks. Před osmi lety oslnila při zahájení olympiády v Sydney. Konkurenci však budou mít protinožci velkou. Na přehlídce chce uspět i čínská firma Panda Fireworks, která zase chystala olympijské ohňostroje v Pekingu, nebo vyhlášená španělská společnost Pirotecnia Ricardo Caballer. Ukázat se budou chtít i domácí Flash Barrandov SFX, kteří v Brně vyhráli už čtyřikrát," poznamenal ředitel přehlídky Ondřej Morávek.

Jarní festival se koná v Brně po patnácté. Ani letos nebude chybět přehlídka Dopravní nostalgie. Historická vozidla městské hromadné dopravy i železnice přepraví cestující při okružních jízdách centrem města 9. června a po tratích kolem Brna. Do centra přijedou i velocipedisté, historické automobily a motocykly. Defilé historických vozidel je připraveno na 9. června od desíti hodin na náměstí Svobody. A Brňané zde uvidí nejen vozidla historická, ale i elektrická – 5. června večer se totiž podle Gregorové stane Brno zastávkou v závodu elektrických vozidel z Tallinu do Monte Carla.

Zábavu pro všechny generace nabídne tradiční minifestival Zábava pod hradbami v centru Brna (8.–10. června) a Lidová hradní slavnost na Špilberku (10. června). "Osvědčený je i svátek balonového létání Balloon Jam, který patří mezi největší setkání horkovzdušných balonů z různých koutů Evropy v České republice," řekla Gregorová. Balony budou startovat na přelomu května a června podle povětrnostních podmínek vždy ráno a večer,

Zájemce o přírodu by měl zase oslovit Víkend otevřených zahrad (9.–10. 6.), kdy se v Lužánkách, Tyršově sadu, na Špilberku, v Denisových sadech a ve Studánce uskuteční komentované prohlídky.

Festival zahrnuje i několikeré oslavy Mezinárodního dne dětí. V neděli se například uskuteční dětský den na Letišti v Tuřanech s atrakcemi, výstavou a předváděním letištní techniky, 2. června pak čekají na všechny závody koloběžek, soutěže, dílny a koncerty na dětském dnu Mosty mezi námi v zámeckém parku a na letišti v Medlánkách.

Brno zároveň vyhlásilo rok 2012 rokem Gregora Johanna Mendela a oslava 190 let od narození zakladatele moderní genetiky také bude součástí festivalu Brno – město uprostřed Evropy. Světoznámému augustiniánskému opatovi věnovali pořadatelé právě páteční úvodní ohňostrůjné prelude na Kraví hoře. V neděli 3. června se pak v opatství na Starém Brně uskuteční program s prohlídkou Mendelova muzea se zahradou, odpoledními varhanními koncerty. "V blízké bazilice pak budu moci lidé vidět výstavu vzácných dokumentů, mezi kterými bude i historický varhanní stůl Leoše Janáčka, který v opatství hrál a komponoval svá díla," uzavřela Gregorová.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Tomáš Trojan

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...