Avizované jmenování Stropnického šéfem činohry NDB se odkládá

Brno, 17. května 2012 (MEDIAFAX) - Jmenování Martina Stropnického ředitelem činohry Národního divadla v Brně se odkládá. Herec a někdejší principál pražského vinohradského divadla bude muset projít s největší pravděpodobností standardním výběrovým řízením, řekl ve čtvrtek brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

ND-Brno-protesty

Ohlášený plán ředitele brněnského Národního divadla Daniela Dvořáka jmenovat Stropnického šéfem první městské scény narazil v radě magistrátu. "Doporučil jsem panu řediteli, aby v situaci, kdy je kritizován zaměstnanci za hospodaření divadla a umělecký soubor za ním až tak nestojí, by bylo vhodné, aby vypsal na obsazení postu šéfa činohry standardní výběrové řízení," řekl Onderka,

Primátor zároveň zdůraznil, že je výhradně v kompetenci ředitele Dvořáka, jak se rozhodne a zda výběrové řízení vypíše. "Městští radní mu do toho mluvit nemohou," dodal primátor. Brněnská činohra je bez uměleckého šéfa od února, kdy rezignoval ze zdravotních důvodů Zdeněk Plachý. Ten řídil herecký soubor pět let.

Před nástupem do Mahenovy činohry v roce 2007 byl Plachý respektovaným progresivním umělcem. Měl za sebou kariéru skladatele a muzikanta, hrál například v rockové skupině Dunaj, psal opery i scénickou hudbu. V 90. letech založil brněnské umělecké centrum Skleněná louka.

Plachého postavení v divadle se ale před časem začalo postupně zhoršovat. V posledních měsících před rezignací se rozešel ve zlém s některými herci, kteří jej začali otevřeně kritizovat. Část si jich proto našla jiné angažmá - například výrazné tváře souboru Václav Vašák a Eva Novotná. Poslední kapkou v jeho kariéře coby šéfa činohry se stalo internetové zveřejnění záznamu, na kterém Plachý pospával na zkoušce inscenace Cyrana z Bergeracu.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...