Hasiči ve středu cvičně zapálí brněnský hrad Špilberk

Brno, 5. května 2012 (MEDIAFAX) - Likvidace rozsáhlého požáru jižního křídla je námětem taktického cvičení, které se ve středu 9. května uskuteční na hradu Špilberk v Brně. V sobotu to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Cvičení, které ve středu začne v 10 hodin a potrvá zhruba 1,5 hodiny, se zúčastní osm profesionálních i dobrovolných požárních jednotek. S cvičným požárem bude bojovat téměř 40 hasičů, při zásahu budou hasiči testovat i dvě cisterny Man, které podle Haida po snížení zadní nápravy jako jediná zásahová vozidla projedou středověkou hradní branou až dovnitř areálu.

spilberk-panorama

Podle scénáře cvičení požár vypukne v půdním prostoru jižního křídla, je zpozorován se zpožděním a oheň se proto rozšíří na celou jižní část památky s plochou téměř 860 čtverečních metrů. Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru proto vyhlásí druhý stupeň požárního poplachu a k zásahu vyšle osm jednotek. "Ještě před příjezdem hasičů pracovníci Muzea města Brna zajistí evakuaci a bezpečný odchod všech pracovníků a návštěvníků areálu," řekl mluvčí hasičů.

Hasiči zásah rozdělí na dva bojové úseky, k hašení využijí také pracovní plošinu třicetimetrového automobilového žebříku. Při zásahu budou zřizovat hadicová vedení s proudnicemi, hadice ale zůstanou bez vody tak, aby hasiči národní kulturní památku a dominantu města nepoškodili. Po cvičení se ale uskuteční tlaková zkouška místní hydrantové sítě, která prověří kapacity zdrojů vody při skutečném požáru.

"Jsme si vědomu důležitosti objektu a cílem cvičení je proto také seznámení hasičů se zdejšími podmínkami a prostředím pro případ reálného požáru. Kvůli případným škodám jsme cvičení naplánovali v době rekonstrukce jižního křídla, kdy jsou zakryté schody a vnitřní vybavení," řekl vedoucí cvičení a velitel požární stanice v Lidické ulici Tomáš Richter.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Roman Fiša

Související články: