Nádraží v Chrlicích dostane do názvu Brno

Brno, 4. května 2012 (MEDIAFAX) - Drážní úřad v Praze vyhověl žádosti brněnského magistrátu a rozhodl o změně názvu železniční stanice Chrlice na Brno-Chrlice. Úřad přejmenuje nádraží k 9. prosinci a lidé si tam budou moci od té chvíle kupovat zlevěné jízdenky Českých drah na dálkové rychlíky, zjistila v pátek agentura Mediafax. "Požádali jsme o přejmenování stanice, abychom obyvatelům předměstí stejně jako jiným obyvatelům Brna umožnili nakupovat v systému Českých drah zlevněné jízdenky na dálkové spoje," řekl primátor Roman Onderka (ČSSD). Bez Brna v názvu stanice to totiž nebylo možné.

vlak-kordis-jmk

Všechny náklady vyvolané změnou názvu nádraží uhradí magistrát. Správa železniční dopravní cestyvyčíslila náklady na 19 tisíc korun. Za tyto peníze obstarají železničáři nové tabule a stavědla v kolejištích. Další peníze bude stát výměna dvou smaltovaných a dvou světelných tabulí na nádražní budově. České dráhy zároveň změní dokumenty spojené s provozováním dráhy, například jízdní řády, informační software pro výdej jízdenek a údaje v celostátním informačním systému.

Brno se stará o přejmenování jednoho ze svých nádraží od počátku roku. "Jedná se o změnu historického názvu, který však dosud nerespektoval územní členění a přinášel cestujícím kromě jiného také některé komplikace při nákupu cestovních dokladů. Chrlice jsou součástí Brna od roku 1971 – bylo na čase tento rozpor uvést do souladu se skutečným stavem věci," řekl Mediafaxu Onderka.

Na území města Brna se nachází v současné době celkem devět železničních stanic a zastávek včetně hlavního nádraží. Všechny, s výjimkou Chrlic, nesou kromě místního označení v první řadě název Brno. Jsou jimi Brno-Černovice, Brno-hlavní nádraží, Brno-Horní Heršpice, Brno-Královo Pole, Brno- Lesná, Brno-Řečkovice, Brno-Slatina a Brno-Židenice.

Bez přídomku Brno jsou pouze Chrlice, železniční software pro prodej jízdenek proto stanici nezahrnul do slevového systému, pomocí kterého jezdí lidé mezi krajskými a vybranými velkými městy s komerčními slevami.

Jiří Nováček, ilustrační foto: KORDIS JMK

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...