Hospodaření ředitele NDB Dvořáka je v pořádku, potvrdil audit magistrátu

Brno, 28. března 2012 (MEDIAFAX) – Audit hospodaření brněnského Národního divadla za léta 2007 až 2010 neprokázal žádná závažná pochybení managementu při vedení divadla. Inspekce magistrátních úředníků odhalila pouze drobné chyby, které nevybočují z řady těch, které dělají ostatní městské organizace. Auditoři zkontrolovali hospodaření Národního divadla na popud primátora Romana Onderky. Ten nařídil prověrku v únoru po stížnostech bývalého ekonomického náměstka ředitele divadla Reného Adámka.

daniel_dvorak

Propuštěný ekonom tvrdil, že divadlo špatně hospodařilo s penězi. Mělo například uměle navyšovat návštěvnost rozdáváním vstupenek zdarma či nezákonně čerpat peníze z takzvaného rezervního fondu, v pořádku podle něj nebyla ani výše některých honorářů pro dramaturgy a umělce.

Kvůli Adámkově analýze dokonce podali odboráři divadla na své vedení i trestní oznámení. "Žádná z pochybení, která analýza pana Adánka tvrdila, auditoři neprokázali. Čerpání peněz z rezervního fondu bylo podle pravidel, stejně tak byla v pořádku smlouva o hostování režiséra Martina Trnavského nebo náklady na představení Don Giovanni a Zázrak Heliany," informoval mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Pochybení, která magistrátní kontroloři našli, podle něj nebyla zásadní. "Management divadla dvakrát nezadal zakázku ve lhůtě stanovené zákonem a jednou si před vyhlášením tendru neudělal průzkum trhu poptávkou alespoň u tří firem," shrnul zjištěné nedostatky Žára. Ředitel divadla Daniel Dvořák výsledky prověrky přivítal. "Jsem rád, že se ukázala pravda a že jsme nepochybili," řekl.

Výsledek auditu naopak zpochybnila členka odborového svazu divadelníků, sólistka opery Jitka Zerhauová. "Pokud dělá prověrku hospodaření magistrátem zřizovaného divadla magistrátní kontroloři, musí být výsledek samozřejmě vynikající," uvedla přední brněnská mezzosopranistka. Mluvčí magistrátu Pavel Žára její slova odmítl s poukazem na skutečnost, že auditoři radnice postupovali podle standardů platných pro jakoukoliv auditorskou firmu "zvenčí". "Výsledky by se nemohly lišit, ať by dělal prověrku hospodaření kdokoliv," řekl Žára.

Bez ohledu na kladný výsledek prověrky hospodaření Národního divadla v Brně, běží ve stejné věci zároveň i policejní vyšetřování. Kriminalisté se do vlastního pátrání pustili rovněž na základě oznámení bývalého ekonomického náměstka Adámka. Na rozdíl od magistrátních úředníků však policisté ještě nejsou se svým zkoumáním hospodaření první brněnské divadelní scény hotovi.

Jiří Nováček, foto: Daniel Dvořák, archiv romanonderka.cz

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...