Léčba nádorů u dětí nemá oporu v zákoně, upozorňuje brněnský lékař

Brno, 19. března 2012 (MEDIAFAX) – Léčba na míru pro děti, které onemocněly rakovinou, v Česku neexistuje. Děti se léčí preparáty určenými a odzkoušenými pouze pro dospělé, upozornil primář brněnské dětské onkologie Jaroslav Štěrba i odbornice na zdravotnické právo Ivana Plechatá. "My tak léčíme vlastně bez opory v předpisech a taková léčba znamená riziko vážných problémů pro lékaře, i když postupuje v souladu s posledními poznatky vědy (lege artis), i pro úhradu léků od pojišťovny," vysvětlila Plechatá.

onkologie

Důvodem, proč se nevyrábí onkologické preparáty na míru dětem, je nízký počet pacientů. Ročně se v Česku léčí zhruba 350 až 400 dětí s nádory, což je příliš málo na to, aby bylo možné provést klinické studie, které každý lék potřebuje pro uvedení na trh. "Přitom jsou ale tyto preparáty vysoce účinné a jejich nepoužívání by znamenalo výrazný pokles úspěšnosti léčby dětských onkologických pacientů," upozornil Štěrba.

U peněz na léčbu se jedná zejména o to, že je jen na dobré vůli pojišťovny, jestli tyto léky svému pacientovi zaplatí nebo ne. "Léčba onkologicky nemocného dítěte stojí ročně 1,5 až dva miliony korun, nejde tedy o malé peníze," podotkla Plechatá. Lékař zase při používání léků pro dospělé u dětských pacientů riskuje podle Plechaté svou pověst i kariéru. "Pokud by jej někdo zažaloval za poškození nebo újmu, dostává se do vážných právních i finančních problémů. Nese plnou odpovědnost za použití tohoto preparátu," uvedla Plechatá. To podle lékařů i odborníků na zdravotnické právo není správné.

"V řadě zemí Evropy mají mechanismy na to, jak lékaře ochránit i jak zajistit, aby se léčba hradila. Jednou z možností je třeba to, aby se přílohou zákona stanovilo, že určité preparáty pro dospělé lze dát i dětem," popsala. K vytvoření podobného předpisu se ministerstvo zavázalo i v zákoně o léčivech. "Tam se v jednom paragrafu píše, že ministerstvo má zavádět taková opatření, aby byla zajištěna co nejširší dostupnost léků pro pediatrické účely a při vzácných onemocněních," řekla Plechatá.

"Já si s ministerstvem již několik let píšu dopisy, na které nedostávám odpovědi a vše uvízlo na mrtvém bodě. Stále tak při léčbě riskujeme," dodal Štěrba. Ministerstvo zdravotnictví ovšem problém nikde nevidí. "Právní normy pro tuto oblast jsou naprosto harmonizovány s úpravou Evropské unie, tak ministerstvo zdravotnictví tady nechystá žádné výjimky, které by byly specialitou České republiky," uvedl mluvčí resortu Vlastimil Sršeň.

Zuzana Fojčíková

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...