Porodnice otevřela první oddělení pro matky a nedonošené děti na jižní Moravě

Brno, 6. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Lékaři otevřeli v pátek v porodnici na Obilním trhu v Brně první novorozenecké oddělení na jižní Moravě, v němž je možné poprvé v historii hospitalizovat nedonošené děti společně s matkami. Oddělení disponuje jedenácti lůžky pro maminky, řekl  přednosta kliniky Pavel Ventruba. "O vytvoření neonatologického oddělení, takzvaného rooming-in pro nezralé děti, jsme usilovali více než patnáct let," řekl primář neonatologie Ivo Borek.

novorozenec

Po letech odkládání různých projektů se podle něj rozhodli v porodnici zřídit neonatologické pokoje rekonstrukcí jednoho z oddělení kliniky. "Opravy oken, elektro a vodoinstalace, přepažení místností a malování stály asi čtyři sta tisíc korun," upřesnil Borek. Většinu z těchto peněz našla nemocnice ve svých úsporách, asi sedmdesát tisíc korun poskytli sponzoři.

Takzvané perinatologické centrum Fakultní nemocnice v Brně je s 600 až 700 nezralými novorozenci ročně největším svého druhu v České republice. "Vzhledem k tomu, že průměrná ošetřovací doba se pohybuje v závislosti na nezralosti novorozence od několika týdnů až po půl roku, je rooming-in jedním z hlavních cílů humanizace medicíny. Bezprostřední kontakt matky s dítětem nelze ničím nahradit," řekl ředitel fakultní nemocnice Roman Kraus.

Jiří Nováček

Související články:
honor 50

Tipy pro péči o váš smartphone

Mnoho lidí považuje mobilní telefon za jeden ze svých nejcennějších věcí. Obsahuje stovky vzpomínek, včetně fotografií, kontaktů, zpráv a dokonce i videí. Je proto důležité vědět, jak se o naše telefony starat, aby vydržely co nejdéle. Smartphony vydrží v průměru dva až tři roky, ale pokud se o ně správně staráte, mohou žít déle. Svůj smartphone můžete chránit před poškozením a smrtí dříve, ne...