Brno bude příští rok pracovat s rozpočtem ve výši 12,18 miliardy

Brno, 6. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Město Brno bude příští rok pracovat s vyrovnaným rozpočtem 12,18 miliard korun. Výši obecních výdajů i příjmů schválilo v úterý městské zastupitelstvo. "Více jak polovinu provozních výdajů města tvoří tři objemově nejvýznamnější kategorie - transfery založeným společnostem, příspěvky na provoz příspěvkovým organizacím města a nákup ostatních služeb, zejména na výdaje za sběr, svoz a likvidaci komunálního odpadu, veřejné osvětlení, správu a údržbu komunikací a provoz informačního systému," řekl primátor Roman Onderka (ČSSD).

Penize-bankovky-tisicikoruny

Více než 46 procent kapitálových výdajů Brna pak bude v příštím roce směřovat do vodního hospodářství (oproti 20,1 % v letošním rozpočtu). Naproti tomu meziroční pokles vykazují zejména výdaje do dopravy (-48,5 %), kultury (-60,4 %), tělovýchovy (-66,8 %), zdravotnictví (-91,1 %) a životního prostředí (-42,2 %).

Opozice podrobila rozpočet kritice. "Plánované až dvacetiprocentní škrty zejména pro kulturní instituce jsou pro některé instituce fatální. Knihovna Jiřího Mahena uzavře dvě pobočky a bude muset propouštět," řekla zastupitelka Irena Matonohová (TOP 09).

Omezení dotací podle ní drtivě zasáhne také Muzeum města Brna, Divadlo Radost, hvězdárnu s planetáriem a Dům umění. Úspory by měly být podle Matonohové rozloženy spravedlivě, napříč všemi kapitolami. Prostřednictvím zastupitele Jana Kacera pak TOP 09 zkritizovala například marketinkovou podporu města motocyklové Velké ceny Brna a údajně ekonomicky nepříliš zvládnutý nákup startovacích bytů za 200 milionů korun.

Lidovci pak prostřednictvím zastupitele Daniela Rychovského zkritizovali růst provozních výdajů - ty podle KDU-ČSL narostly meziročně o tři procenta. "V nedobré ekonomické situaci všude kolem to není zodpovědné," řekl.

Primátor Roman Onderka připustil, že plánované rozpočtové škrty způsobené nedobrou hospodářskou situací v zemi, jsou bolesté. "Rozpočet je však vyvážený, peníze jsme omezili ve všech kapitolách," řekl.

Podle Libora Šťástky, šéfa klubu zastupitelů ODS, kteří tvoří na magistrátu velkou koalici s ČSSD, je rozpočet zpracovaný dobře. "Potřebujeme investovat do oprav silnic. Ty nás nyní trápí nejvíc. Kulturního vyžití ve městě je dostatek," prohlásil Šťástka.

Pro rozpočet po tříhodinové rozpravě nakonec zvedlo ruku 36 zastupitelů, 13 se zdrželo hlasování.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...